ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 15:21

Türk sağlıkçılar Somali, Tanzanya ve Sudan'a şifa götürüyor


Eskişehir Sağlık Mensupları Derneği (ESMED) Başkanı Dr. Mehmet Eroğul, dernek olarak bağlı bulundukları Uluslararası Anadolu Sağlık Federasyonu (USAF) aracılığıyla kısa süre önce Afrika'da, Somali'de, Tanzanya'da, Sudan'da yaptırdıkları hastanelerin açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, "Derneğimizin Türkiye içi ve dışında insanımızın maddi-manevi fedakarlıklarıyla ihtiyaç sahiplerine sağlık hizmeti sunması, ülkemizi uluslararası arenada en güzel şekilde temsil etmesi gurur verici." dedi.

Eskişehir Sağlık mensupları Derneği (ESMED) üyeleri tarafından Tıp Bayramı ve 18 Mart Çanakkeli Şehitler Günü dolayısıyla bir program düzenledi. Eskişehir ve çevresinde özel ve kamu hastanelerinde görev yapan doktorlar ve bir çok sağlık çalışanın katıldığı programda şiirler okundu. 2010 yılındaki Türkçe Olimpiyatları Şiir Okuma Birincisi Türkmenistanlı Övez Murat Altıyev, katılımcılara Bülbül şiirini seslendirdi. Altıyev'in okuduğu şiir ile Tarihçi Yazar İbrahim Refik'in Çanakkale Savaşında sağlık çalışanlarının yaşadıklarını bir sunumla anlatması katılımcıları duygulandırdı. Hiyeroglif Türkiye birincisi Kum gösteri sanatçısı Oğuz Kızıklı da programda kum sanatı gösterisi yaptı. Gösteri sağlıkçıların büyük beğenisini topladı.

Programda konuşan ESMED Başkanı Dr. Mehmet Eroğul, derneklerinin kurulduğu 2005 yılından beri 'insanın olduğu her yerde bizde varız' sloganıyla hareket ettiğini söyledi. Eroğul, Ertuğrul Gazi'nin Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'ye vasiyeti olan 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' nasihati gereğince, derneklerinin üyesi olduğu Uluslararası Anadolu Sağlık Federasyonu (USAF) aracılığıyla Nijerya'da Nizamiye Türk Hastanesi 2 ay önce Nijerya Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla hizmete açıldığını kaydetti.

"YURTDIŞINDA VE YURTİÇİNDE MİLLETİMİZİN MANEVİYATIYLA HİZMETLER VERİYORUZ"

Mesleklerini dünyanın her yerinde ağır şartlarda büyük bir özveri ile aralıksız icra ettiklerini belirten Dr. Eroğul, şunları söyledi: "Dünyanın her yerinde meydana gelen tabi afet ve savaşlarda 'Asya' isimli ilk kurtarma ve ilk yardım ekiplerimiz olay yerlerine çok sayıda çok hızlı bir şekilde ulaşarak hizmet veriyor. ASYA ekiplerinde yine siz sağlık çalışanlarımız destekliyor ve görev yapıyorsunuz. Yurt dışında Türk bayrağını dünyanın her yerinde bu sağlık ekiplerimiz gururla dalgalandırmaktadır. Ayrıca Türkiye çapında federasyonumuz ve üye olduğumuz konfederasyonumuz aracılığıyla kısa süre önce Afrika'da, Somali'de, Tanzanya'da, Sudan'da benzeri hastanelerin açılışını gerçekleştirdik. Hem ülkemiz içinde hem de yurt dışında insanımızın maddi-manevi fedakarlıklarıyla ihtiyaç sahiplerine sağlık hizmeti sunması ve ülkemizi uluslararası arenada en güzel şekilde temsil etmesi bizleri de gururlandırmaktadır."

"ÇANAKKALE'DE İMAN VE İNANÇ VARDI"

Tarihçi yazar İbrahim Refik ise, Çanakkale’nin aynı zamanda iman ve inanç olduğunu vurguladı. Refik, şöyle konuştu: “İnancı alırsanız, geriye cinnet kalır. Öyle ki Çanakkale’de yaşananları, geri dönenler anlatmak istemedi. Tarih sadece geçmiş bilimi değil bir gelecek bilimidir. Tarih, modern tabiriyle bir navigasyon cihazıdır. Dilini bilirseniz, size müthiş bir yol gösterici olur. Buradan çıktıktan sonra, ‘Vay be ne milletmişiz.’ diye avunursak çok bu çok hepimiz için büyük bir tehlike arz eder. Önemli olan, ecdadımızın koyduğu çıtayı yükseltmeyi düşünmek ve bu uğurda çaba göstermektir.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER