ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 14:17

Türk Kızılayı Samsun'da ara verdiği bina çalışmasına devam edecek

Türk Kızılayı Samsunda ara verdiği bina çalışmasına devam edecek


Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, kaba inşaatı Samsunlu işadamı Galip Öztürk tarafından yaptırılan ve bir süre ara verilen Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nin yeni binasının çalışmalarına Ekim ayında tekrar başlanacağını açıkladı.

Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) konuşan Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, Türk Kızılayı’nın Samsun’da 54 yıldır hizmet verdiğini hatırlattı. Türkiye’nin üçüncü kan merkezi olarak kurulan Türk Kızılayı Samsun Şubesi'nin daha sonra Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi adıyla Tokat, Amasya, Ordu, Sinop ve Samsun illerine hizmet vermeye başladığını anımsatan Keskin, “ Söz konusu 5 ilde ve ilçelerinde 80’nin üzerinde hastanenin kan ihtiyacını karşılar bir merkez haline geldik." dedi.

Samsun’un Atakum ilçesi Kurupelit mevkiinde kiralık bir binada hizmet veren Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nin yeni hizmet binasına kavuşması amacıyla bir süre önce çalışma başlattıklarını söyleyen Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, "Bu kapsamda Canik ilçemizde 4 bin 600 metrekarelik araziyi Türk Kızılayı’na kazandırdık. Yeni hizmet binamızın yapım işi için kaynaklarımız kısıtlı olduğu için destekleyici arayışı içerisine girdik. Samsunlu işadamımız Galip Öztürk bey destek oldu ve yeni hizmet binamızın kaba inşaatını bitirdik. Sonrasında binanın makine, elektrik, sıhhi tesisatla ilgili projelerin güncellenmesi ve ihtiyaçlara göre belirlenmesi için yeniden çalışma yaptık ve bina inşaatına bir süre ara verildi. Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi binamızın teknik çalışmaların ihalesini önümüzdeki Ekim ayının ilk yarısında gerçekleştirmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

Açıklamasında Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, "2013 yılının ilk 8 ayında 41 bin 292 ünite kan almış durumdayız. Bölgemizin yıllık olarak 100 bin ünite civarında kan ihtiyacı var. Bunun 77 bini ünitesini almayı hedefliyoruz. Ancak zaman zaman kan bağışında sıkıntılar yaşanıyor. Ramazan’da, aşırı yağışlar, sıcaklar gibi bağışları etkileyen sebepler ortaya çıkıyor. Hedeflerimize ulaşmak için gayret ediyoruz. 18-65 yaş arasında sağlıklı herkesin kan bağışında bulunabileceğini hatırlatmak isterim. Türkiye nüfusunun 50 milyonunun 18-65 yaş grubu arasında olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin yıllık olarak kan ihtiyacı 2 milyon 500 bin ünitedir. 50 milyon vatandaşımızdan 1 milyonu senede iki defa kan verse, ülkemizin kanla ilgili sıkıntısı ortadan kalkmış oluyor." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER