ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 15:33

Türk Kamu Sen'den, AKP'ye siyah çelenkli kınama

Türk Kamu Senden, AKPye siyah çelenkli kınama


Türk Kamu Sen İl Temsilciliği ve Türk Eğitim Sen Erzurum Şubesi, Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan değişikliğin eğitim sistemini yüz yıl geriye götürüceği ve AKP'nin yandaş eğitim kadrosunu oluşturacağı gerekçesiyle AKP Erzurum İl Teşkilatı binası önüne siyah çelenk bıraktı.

Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilmesi eğitim camiasıyı ayağa kaldırdı. Türk Kamu ve Sen Türk Eğitim Sen, söz konusu yasa tasarısının geri çekilmesi için ülke genelinde eş zamanlı basın toplantıları ve AKP teşkilatları önüne siyah çelenk bırakma eylemi başlattı.

Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Müfit Bayraktar, Eğitim Sen üyeleriyle Yakutiye ilçesi Orhan Şerifsoy Caddesi'ndeki AKP il binası önünde MEB tasarısını kınayan basın bildirisi okudu. Bayraktar, kabul edilen MEB kanun tasarısının beraberinde sakıncaları getirdiğini ifade etti. İlgili yasa ile AKP'nin kendi yandaşlarını öğretmen olarak atayacağına dikkat çeken Müfit Bayraktar," AKP iktidarının kendi yandaşlarını öğretmen olarak atamasının önünün açılması, eğitimde korkunun hakim kılınması okulların siyasallaştırılması, sindirilmiş,baskılanmış, eğitimci ordusunun yaratılması gibi bir çokhususu barından bu yasa tasarısını şiddetli ve nefretle kınıyoruz." dedi.

Sendika İl Temsilcisi Bayraktar, yasa tasarısının Türk eğitim sistemini yüzyıl geri götüreceğine ve atamalarda siyasi yapılanmaların hakim kılınacağına da işaret ederek," Eğitim sistemi yüz yıl geriye gitmekte. Bu bir sivil darbedir. Yapılanların demokrasiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu tasarı insan hakkı ihlalleri ile doludur, ehliyetin, liyakatin, bilginin, tecrübenin değil, AKP iktidarının adamı olmanın temel kıstas yapılmasına yol açacaktır. Hükümet bu tasarı ileTürkiye'de tarihi görülmemiş gerginliklerin fitili ateşlemiştir." ifadelerini kullandı.

Bayraktar, 26 Şubat'ta ülke genelinde eğitim ordusu olarak iş bırakma eylemine gideceklerini de sözlerine ekleyerek,"Türk Eğitim Sen tüm illerimizde tasarının geri çekilmesi içinalanlara inmiştir. Sendika olarak Türkiye genelinde ortak iş bırakma eylemi yapacağız. İş bırakma eylemine üyemiz olsun ya da olmasıntüm eğitim çalışanları davetlidir."

Basın bildirisin okunmasının ardından Bayraktar ve sendika üyeleri, AKP İl binası önüne siyah çelenk bıraktı. Basın bildirisinin okunması ve çelenk bırakılması esnasında polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER