ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:25

Turizm sokağında sona doğru


Kayseri’nin Talas ilçesinde 100 yıl öncesine dönüştürülmesi amaçlanan Ali Saip Paşa Sokağı'ndaki 60 tarihi konak ve evin restorasyon projesi, son olarak doğal taş döşenmesiyle tamamlanıyor. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, tarihi dokuda gerçekleştirdikleri çalışmalarla hem geçmiş hem de gelecek nesillere hizmet ettiklerini belirtti.

Talas Belediyesi tarafından başlatılan projede sona gelindi. Osmanlı dönemine ait sokağı yeniden ortaya çıkarmayı hedefleyen Ali Saip Paşa Sokak Sağlıklaştırma Projesi’nde son düzenlemeler yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda 60 tarihi konak ve evin restorasyonunun tamamlanmasının ardından alt yapı kuruluşları da 600 metre uzunluğundaki sokakta çalışmalarını bitirdi. Doğalgaz, elektrik, kanalizasyon, içme suyu, internet gibi hizmetlerini tamamlayan alt yapı kuruluşlarından sonra en son iş olarak Arnavut kaldırımı döşenmesine geçildi.

Ali Saip Paşa Sokağı ve bağlantılı yollarda başlanılan kaldırım yapımının sokağın tarihi dokusuna uygun çalışmaları olduğunu belirten Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, çok büyük bir proje olan çalışmanın sonuna gelindiğini söyledi. Başkan Yıldırım, toplamda 5 bin metrekare Arnavut kaldırımın döşenmeye başladığını belirterek, "100 yıl öncesinin sokağı aslına uygun şekilde yeniden doğuyor." dedi.

Sokaktaki restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla beraber projede yer alacak diğer unsur-lar hakkında bilgiler veren Başkan Yıldırım, şöyle konuştu: "Sokakta Türk-İslam el sanatları eserlerinden, üniversiteli gençlere hizmet edecek sinema ve film eğitimine, butik otellerden, kafeteryalar, restoranlara ve yöresel ürünlere kadar çok geniş bir alanda hizmet verecek işyerleri yer alarak sokağa canlılık katacak. Şuanda el sanatlarından gümüş atölyesi ve film atölyesi hizmetine başladı. Sokakta yer alacak diğer hizmet kollarıyla burası tam bir yaşayan tarihi sokak hüviyetine bürünmüş olacak. İnşallah çok kısa bir süre içinde burayı tam olarak hizmete açacağız. Tabiat ve kültür varlıklarıyla zengin bir yapıya sahip olan Talas'ımızın turizmde kalbi bu sokakta atacak."

Başkan Yıldırım, projede emeği geçen ekip arkadaşlarına ve alt yapı kuruluşlarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER