ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 17:39

Turistler, Yörük-Türkmen hayatını 10 asırlık eşyaları görerek tanıyor

Turistler, Yörük-Türkmen hayatını 10 asırlık eşyaları görerek tanıyor


Antalya Manavgat Evrenseki Kültür Evi'ndeki 10 asırlık Yörük-Türkmen hayatını anlatan eşyalar, otellerde Türk geceleri altında yapılan eğlence etkinliklerinin Türk kültürü diye tanıtılmasını önüne geçiyor.

Evrenseki Belediyesi tarafından 7 ay önce yerli ve yabancı turist ziyarete açılan Evrenseki Kültür Evi, halk bilimcileri ve turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Evrenseki Kültür Evi Müdürlüğü, 2 bin Yörük-Türkmen eşyasını turistlere Almanca, Fransızca, Felemenkçe, İngilizce, Rusça ve Türkçe anlatıyor. Evrenseki Kültür Evi, Türkiye'de en kapsamlı Yörük-Türkmen eşyası ve giysisi bulunan müze konumunda.

Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut, yaptığı açıklamada, 10 asırlık Yörük-Türkmen hayatının izleri bulunan beldelerini kültür turizminde cazibe merkezi yapmak istediklerini söyledi. Kültür merkezinin aynı zamanda bir okul vazifesi gördüğünü ve Yörük-Türkmen hayatı ile ilgili kulaktan duyma, yanlış bilgi ve turistlere yanlış bilgilendirme yapmanın önüne geçtiğini aktaran Barut, sergiledikleri eserler arasında Büyük Selçuklu'dan Anadolu Selçuklu'ya, Anadolu Selçuklu'dan Anadolu Beylikleri'ne Anadolu Beylikleri'nden Osmanlı'ya 'bizi biz yapan' değerlerin zincirini birbirine bağlayan 2 binin üzerinde kayıtlı eşyanın bulunduğunu kaydetti.

Barut, "Turistik bölgelerde Türk gecesi altında yapılan eğlence etkinliklerinde Türkmen hayatı diye turistlere yönelik gösterilen bizi biz yapan 10 asırlık kültürümüzü yansıtmıyor. Kültür evinde sergilediğimiz 2 bin Yörük-Türkmen eşyası 10 asırlık varlığımızı delileriyle anlatıyor. Kulaktan duyma bilgilerin turistlere kültürümüz diye anlatılmasında yanlış bilgilendirmeyi yıktık. Yerli ve yabancı yüzlerce turistten tebrik aldık. Teşekkür aldık. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen folklor(halk) bilimcileri Yörük-Türkmen hayatı ile ilgili ilk elden doğru bilgilere kültür evimizde ulaşıyor." diye konuştu.

Recep Barut, beldelerinde Yörük-Türkmen kültürünü doğru tanıtma ve yaygınlaması için tarihi Evrenseki Evleri'ni restore ettirerek bölgenin tarihi dokusunu aslına uygun bir şekilde ayağa kaldırdıklarını kaydetti.


ARICI: BİZ BİZ YAPAN DEĞERLERİMİZİ TURİSTLERE İYİ ANLATMALIYIZ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Evrenseki Kültür Evi'nin Toroslar'daki 10 asırlık Yörük-Türkmen kültürünü en güzel şekilde sergilendiği zenginlik olduğunu söyledi. Antalya'ya gelen turistlerin Toroslarla buluşması ve Yörük hayatı hakkında doğru bilgi almaları için Evrenseki Kültür Evi'nin önemli kültürel boşluğu doldurduğunun altını çizen Arıcı, Evrenseki Kültür Evi'nin Serik, İbradı, Elmalı, Korkuteli, Gündoğmuş,Demre, Alanya, Gazipaşa, Mersin, Anamur, Silifke, Burdur, Muğla, Göller Bölgesi ve Teke yöresine ışık tuttuğunu kaydetti.

    Arıcı, "Bizi biz yapan değerlerimizi yabancı konuklarımıza ve kendi insanımıza doğru kaynaklarımızla anlatmalıyız. Bu konuda Evrenseki Kültür Evi Yörük-Türkmen hayatını en güzel tanıtan, anlatan örnek model. Kültür turizmine örnek bir çalışma. Zaten turizmin temelini de kültür oluşturur. Bu nedenle bizi biz yapan değerlerimizi korumada hassasiyet göstermeliyiz." diye konuştu. CİHANKAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER