ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 14:50

Turistler lokmayı çok sevdi


Akhisar Belediyesi, bu yıl 554.sü kutlanacak tarihi Çağlak Festivali için İstanbul Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde fotoğraf sergisi açtı. Akhisar’ın tarihi zenginliğini anlatan festivalin tanıtımı kapsamında İstiklal Caddesi'nde binlerce kişiye lokma, zeytin şekeri ve çeşitli yöresel ürünler dağıtıldı. Lokma turistlerden yoğun ilgi gördü.

            'Çağlak; Akhisar’ın Festival Hali' adlı sergi, dün, Beyoğlu Gençlik Merkezi'nde açıldı. Çağlak Festivali'ne ait fotoğraflarının yer aldığı serginin tanıtımı bir gün önce Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirildi. Birçok turistin de katıldığı etkinliklerde Akhisar'a özgü lokma tatlısı, zeytin ve çeşitli mamullerin tanıtımı yapıldı. Serginin açılışına Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Tokel, Akhisar Belediye Başkan yardımcıları Ömer İşçi ve Latif Çakmak, İstanbul Akhisarlılar Derneği Başkanı Mimar Adnan Kazmaoğlu ve Akhisar’da yaşayan bir çok vatandaş katıldı. Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Akhisar’ın marka kent olma yolunda büyük adımlar attığını, bu bağlamda 5 fotoğraf sergisi açılışı yapıldığına dikkat çekti. İstanbul’da ilk defa böyle bir organizasyon yapıldığını belirten Hızlı, bu etkinliklerin gelenek haline getirileceğini vurguladı.

            Türkiye’nin en eski festivallerinden olan 'Çağlak Festivali'nin ulusal ve uluslar arası bir boyut kazanması için gayret gösterdiklerini söyleyen Başkan Hızlı, bugüne kadar gerçekleştirdikleri tanıtım çalışmalarından çok olumlu sonuçlar aldıklarının altını çizdi. Hızlı, turistlere kendi eliyle lokma dağıtarak soruları cevapladı.

            Taksim’i ziyaret eden turistler, lokma ve zeytin şekerine büyük ilgi gösterdi. Lokma aşçısı Özkan Türkoğlu, turistlerden bazılarının merak edip içeriğini sorduklarını söyledi. Turistlerin lokmayı çok beğendiğini ifade eden Özkan, turistlerin ücretsiz dağıtım karşısında şaşırdıklarını ifade etti. Kanada’dan gelen Barbados Hunte, dağıtılanları çok beğendiğini, kendi ülkesindeki tatlardan farklı olduğunu dile getirdi. Romanya’dan gelen bir grup ise zeytin şekerini ilginç bulduğunu belirtti.

            Etkinlik, Akhisarlıların hasret gidermesine de vesile oldu. Akhisar’dan İstanbul’a üniversite okumak için gelen 3. sınıf öğrencisi Hatice Duymaz, arkadaşlarıyla bir araya geldi. Akhisar’dan gelen lise öğrencisi Şule Şentürk ise uzun zamandır görmediği amcasıyla hasret giderdi.

        Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde açılan 'Çağlak; Akhisar’ın Festival Hali' isimli fotoğraf sergisi, 10 Mayıs’a kadar gezilebilecek.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER