ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 16:58

Tünel inşaatında 57 işçi işten çıkarıldı


Zonguldak’ta tünel inşaatında çalışan 57 işçi, iş disiplinini bozdukları gerekçesiyle toplu olarak işten çıkarıldı.

Zonguldak-Ankara karayolu üzerindeki Üzülmez, Gökgöl ve Sapça isimli tünel inşaatlarının yapımı, EN-EZ İnşaat Taahhüt Telekominikasyon Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından devam ediyor.

Yemek tartışması yüzünden toplu olarak işten çıkarıldıklarını ileri süren işçilerden Burhan Kulak, “'Burada sadece yemek istendi' diye bize toplu çıkış verildi. 15 gündür 3 ayrı tüneldeki ekiplerin yarısı kadar yemek gönderiliyordu. Arkadaşlar aç kalıyordu. Biz bunu defalarca şantiye görevlilerine söyledik, ilgilenmediler. Biz 6 aydır burada çalışıyoruz. En son 30 kişiye 15 kişilik yemek gönderilince patronu aradım ve şikâyet ettim. Bir hafta sonra geleceğini söyledi. Yarım saat sonra bizi şantiyede topladılar, hepimize çıkış verdiler. Hiç kimse toplu çıkış veremez.” dedi.

Uğur Kaya isimli işçi ise şunları söyledi: “7 aydır buradayım. Cuma günü toplu çıkış verildiği söylendi. Şimdi de bazılarımızın yeniden işe dönebileceği söyleniyor. Burada hep birlikte çalışıyoruz. Ekmek yiyeceksek hep birlikte yiyeceğiz. Bu olay yemek konusundan çıkmış. Ben olay sırasında yatıyordum, kalktığımda işten çıkarıldığımızı söylediler.”


SÜREKLİ HUZURSUZLUK ÇIKARAN İŞÇİLER ÇIKARILDI

Gazetecilere açıklama yapan EN-EZ İnşaat Taahhüt Telekominikasyon Enerji Sanayi Şantiye Şefi Selçuk Genç, “Arkadaşlar şantiye düzenini bozucu hareketlerde bulunuyorlardı. Sözlü uyardık. Adli boyuta taşınabilecek olaylar yaşandı. Ama 'kimse ceza almasın' diye adli boyutu dikkate almadık. Sorunlarımızı konuşarak çözmeye çalıştık. Tekrarlanmayacağı söylendi. Ama üçüncü kez olaylar vuku bulunca bu arkadaşlarla yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Çünkü tünel yapımı, ekip işidir" diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER