ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 17:29

Tüm dünyadaki en önemli ölüm sebebi KOAH

Tüm dünyadaki en önemli ölüm sebebi KOAH


 Kars Devlet Hastanesi Başhekimi ve Kars Sağlık Sevenler Derneği (KARSSED) Başkanı Uzman Dr. Yunus Yılmaz Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH), tüm dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer aldığını ve her yıl milyonlarca kişinin ölümüne sebep olduğu söyledi.

Uzman Dr Yılmaz, "Bu hastalığın en kötü yanı, bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve tedavi olunmamasıdır. Türkiye genelinde her yıl 40 bin hastamız bu hastalıktan hayatını kaybediyor." dedi.

KOAH’ın en önemli sebebi olarak ise sigara bağımlılığı olduğunu ileri süren Uzman Dr. Yılmaz, Sigaranın haricinde bazı mesleklerde karşılaşılan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması akciğerlerde bir çeşit iltihap oluşturarak KOAH’a neden olabildiğine dikkat çekti.

Uzman Dr. Yılmaz, "KOAH çok önemli bir sağlık sorunu olmasına rağmen iyi tanınmamakta ve belirtileri genellikle astım belirtileriyle benzeştiği için KOAH tanısının konması gecikmektedir. Oysa hastalığın tanısını koymak son derece kolay testlerle mümkündür.” diye konuştu.

ERKEN TEŞHİS KOAH’TA ÖNEM ARZEDİYOR

Uzman Dr Yılmaz, tüm hastalıklarda olduğu gibi KOAH’ta da erken teşhisin önemine vurgu yaparak, Türkiye'de KOAH’ın sonuçlarının incelediğinde, 6 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiğini ve hastalığın 3. ölüm nedeni olduğu belirtti.

Her yıl 40 bin insanın bu hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğini hatırlatan, Uzman Dr. Yılmaz, "Kaybettiğimiz kişi sayısının bu kadar yüksek olmasına karşın, maalesef her 10 hastadan 9’u bu hastalığa sahip olduğunun farkında değil. Gerek kamuoyunun gerekse sağlık personelinin KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini geciktirmekte, güçleştirmektedir.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER