ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:10

TTB, fındık seçme elemanı yetiştirecek

TTB, fındık seçme elemanı yetiştirecek


Trabzon Ticaret Borsası (TTB), fındık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla fındık seçme elemanı kursu açacak.

        TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Köleoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin tarımsal ihraç ürünleri arasında ilk sırada yer alan ve ülkeye her yıl ortalama olarak 1,5 milyar doların üzerinde döviz kazandıran fındığın, istihdamda da önemli bir yer tuttuğunu kaydetti.

        Köleoğlu, dünya fındık üretim ve ihracatının yaklaşık yüzde 75’ini karşılayan Türkiye’de son yıllarda işlenmiş fındığa olan dış talebe bağlı işçi istihdamının da arttığını ifade etti. Köleoğlu, sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye seçme elemanlarını yetiştirmek için İş-Kur ile işbirliği yaparak kurslar açtıklarına değindi.

        Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek için 2011 ve 2012 yıllarında 2 ayrı 'Fındık Seçme Elemanı Yetiştirme Projesi' kapsamında kurs açtıklarını hatırlatan Köleoğlu, "Bir ay devam eden kurslara toplam 80 kişi katılmıştır. Teorik ve uygulamalı eğitim verilen kursları başarı ile tamamlayanların yüzde 90’ı Trabzon’daki entegre fındık işleme tesislerinde istihdam edilmişlerdir. İhtiyaç duyulduğu için yeni bir kurs açmayı planladık." dedi.
    
        KURS BAŞVURULARI TRABZON TİCARET BORSASI'NA YAPILACAK

        Öte yandan fındık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla açılacak kurs için başvurular, Trabzon Ticaret Borsası’nda kabul edilecek. En az ilkokul mezunu ve 18–30 yaş arasındaki sigortası bulunmayan bayanların başvurabildiği fındık seçme elemanı kursuna bu dönem 30 aday kabul edilecek. Kursiyerlere kurs süresince İş-Kur tarafından günlük harcırah ödemesi yapılacak. Kursu başarı ile tamamlayarak işletmelerde istihdam edilenlerin sigorta primlerindeki işveren payı da 4 yıl süre ile devlet tarafından ödenecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER