ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 02:01

Trakya’ya ‘kan bankası’ kurma çalışmaları başladı


Trakya’da, bölgeye hitap edecek kan bankası kurma çalışmaları başladı. Kızılay Genel Merkezi, Çorlu’da uygun görülen arsa için gerekli fizibilite çalışmalarına başladı. Çalışmalar bittiğinde Trakya kan bankasına kavuşmuş olacak.

Tekirdağ Çorlu Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Atilla Saraçoğlu, Trakya’ya kan bankası kurulması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kızılay’ın Trakya’daki çalışmaları hakkında bilgi veren Saraçoğlu, ‘’Trakya’da Çorlu, Lüleburgaz ve Edirne’de olmak üzere 3 Kızılay şubesi var. Trakya’nın 2012 yılı için toplam kan ihtiyacı 49 bin ünite. Biz bu ihtiyacın 30 bin ünitesini topladık. Aradaki 19 bin ünite kan ihtiyacı, yapılan anonslar, hasta yakınları gibi yollardan temin ediliyor. Bizim hedefimiz, kan ihtiyacının tamamını toplamak. Büyük bir merkez yapılırsa insanlar radyolardan, hasta yakınlarından kan bulmaya çalışmayacak. Bu şekilde temin edilen kan ihtiyacı, istediğimiz yöntem değil.” dedi.

Bütün Trakya bölgesine hitap edecek bir kan bankası için gerekli adımların atıldığını belirten Saraçoğlu, şöyle devam etti: ‘’Çorlu’da bir bağış merkezimiz var, ancak çok yetersiz. Bunun Çorlu, Tekirdağ, hatta Trakya’nın ihtiyacına cevap verecek şekilde büyütülmesi gerekiyor. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Kızılay genel merkezimizden yetkililer Çorlu’ya gelerek yer araştırması yaptı. Uygun bulunurda arsa için kaymakamlık nezdinde gerekli yazışmalar yapıldı. Kızılay genel merkezi Çorlu’da uygun görülen arsa için gerekli fizibilite çalışmalarına başladı. Çalışmalar bittiğinde tüm Trakya’ya hitap edecek Beylikdüzü’nden Edirne’ye kadar bir alanın kan ihtiyacını karşılayacak büyük bir kan merkezimiz olacak.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER