ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:15

TOKİ’de oturanlar kömür parasını ödeyecek

TOKİde oturanlar kömür parasını ödeyecek


Van Valisi Münir Karaloğlu, 2011 yılında kentin iki büyük deprem yaşadığını belirterek bu zorlu süreci, yöneteni, yönetileni, idarecisi ve vatandaşı ile birlikte başarıyla atlattıklarını söyledi. Karaloğlu, TOKİ afet konutlarında talep edilen kömür ücretlerinin de oturan kişiler tarafından ödeneceğini kaydetti.

Van-Merkez’e bağlı bir grup mahalle muhtarı Vali Münir Karaloğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. Misafirlerini Vali Alipaşa Toplantı Salonu’nda ağırlayan Vali Karaloğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek muhtarların sorunlarını dinledi. Muhtarların ilettiği tüm sorunları not alan Vali Karaloğlu, mahallelerin sorunlarını yakından bildiğini belirterek, "Çözdüklerimiz var. Çözmek üzere olduklarımız var." dedi.

Bir mahalle muhtarının TOKİ afet konutlarında vatandaşların yaşadıkları sorunları aktarması üzerine Vali Karaloğlu, şöyle konuştu: "Sorunları biliyoruz ve çözmek için çaba sarf ediyoruz. Vatandaşlarımız, talep edilen kömür paralarını ödeyecek. Zaman zaman bize de gelen bilgilerde kömür paralarının ödenmeyeceği veya devlet tarafından karşılanacağı şeklindeki bilgiler doğru değil. Biz sadece vatandaşlarımız evlerine geçerken sorun yaşamasın diye her site için SYDV eliyle 5 ton kömür döktürdük. Onun dışında site yönetimi tarafından alınan kömür ücretlerinin ödenmesi gerekir. Şu anda yönetimde olan kişiler; sistem oturduktan sonra vatandaşların kendi aralarında seçecekleri kişilere yönetimi devredecek."

Deprem sürecindeki en büyük sıkıntının, zorlu kış koşulları olduğunu belirten Karaloğlu: "Biz o depremi mayıs veya haziran ayında yaşamış olsaydık bu kadar sorunla karşılaşmazdık. Haziran ayında insanlar ne çadır isterdi, ne de ev. Deprem öyle bir mevsimde oldu ki insanların 1 saat bile dışarıda kalma şansı yoktu. Geçen yıl kış mevsimi de çok soğuk geçti. Deprem psikolojisi başka bir olay. Ben de bütün depremleri Van’da yaşadım. Büyük sıkıntılara rağmen Allah’a hamd olsun, iyi geçti. Nihayetinde bu depremi hep beraber yaşadık. Yöneten, yönetilen, muhtar, vatandaş, Vali, idareci, müdür hep beraber bu süreci birlikte yaşadık. Ama Allah’a hamd olsun, yavaş yavaş normale dönüyoruz." dedi.

"AĞIR HASARLI OLAN KONUTLAR TEK TEK YIKILACAK"

Bir mahalle muhtarının depremde evi ağır hasarlı olan, TOKİ’de afet konutuna yerleştirilmesine karşın vatandaşların evlerine oturmaya devam ettiklerini hatırlatması üzerine Vali Karaloğlu: “Hasar tespit çalışmalarında AFAD ekiplerinin evlerine ağır hasarlı verilen tüm evler yapılacak çalışmayla tek tek yıkılacak.” dedi. Muhtarların TOKİ afet konutlarında yaşanan sorunları dile getirmeleri üzerine de Vali Münir Karaloğlu, sorunların çözümü için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

"KOCAELİ DEPREMİNDE YIKILAN EVLERİN TESLİMİ 5 YIL SONRA YAPILDI"

Van’daki 17 bin deprem konutunu 5,5 ay gibi kısa bir sürede yaptıklarını kaydeden Karaloğlu, Kocaeli’de 1999’da meydana gelen depremsonrasında yapılan konutların 2004 yılında teslim edildiğini anımsattı. Karaloğlu, şunları kaydetti: “Ben Kocaeli’den Van’a geldim. Kocaeli depremi 1999 yılında oldu. Biz 2004 yılının Kasım ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Karamürsel’de depremzedelere afet konut anahtarlarını dağıttık. Oradaki konutlar da şehrin etrafına yapıldı. Konutların bağlantı yollarını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2006-2007 yıllarında yaptı. Edremit’teki TOKİ konutlarına duble yol yapıldı. Sorunlar yok mu? Var elbette. Ama sorunları çözüyoruz. Bardağın biraz da dolu tarafına bakalım. 5,5 ay gibi kısa bir sürede 17 bin konutu yapan bir irade ufak tefek sorunları da çözecektir. Edremit Toki’lerde şu an su sorunu yok. Van-Merkez’e bağlı mahallelerin su sorunu da DSİ tarafından Gürpınar’dan çekilen hat ile birlikte yaz mevsimi gelmeden inşallah çözülecek.

"TOKİ’DEKİ SORUNLARI KISA SÜRE İÇİNDE ÇÖZECEĞİZ"

"Konutlardaki sorunlarının çözümü için işleri hızlandırdık. Hafta içinde TOKİ Başkanımız işleri yerinde takip etmek ve sorunları çözmek için ekibiyle birlikte Van’a geliyor. Bizler de konuyu yakından takip ediyoruz. Sorunların çözümü konusunda sürekli Ankara ile irtibatımız var. Geçtiğimiz hafta TOKİ konutlarının bulunduğu yere giderek çalışmaları yerinde inceledim. Yüklenici firma yetkilisine, işlerini kısa sürede bitirmesi uyarısında bulundum. İnşallah buradaki sorunları da kısa sürede çözeriz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER