ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 11:21

TOKİ inşaata başladı ancak kayıtlar netleşmedi

TOKİ inşaata başladı ancak kayıtlar netleşmedi


 'Kentsel Dönüşüm' çerçevesinde Kılavuz Mahallesi’nde yapılacak olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutlarında çalışmalar başladı. Özbelsan tesislerinin yerine yapılacak toplam 900 adet TOKİ konutunun yapımına başlandı. Başvuruların alımının ne zaman başlayacağına belediye ile TOKİ arasında yapılacak görüşmelerden sonra karar verilecek.

Sivas Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kılavuz Mahallesi’nde bulunan Özbelsan tesislerini boşaltarak, arsayı, konut yapılması için bir protokolle TOKİ’ye devretti. TOKİ’nin açtığı ihale sonucu iş, müteahhit firma KOMYAPI’da kaldı. Firma, 1 ay önce başladığı çalışmalarda kısa sürede mesafe alırken, konutlardan bir kısmının iskeleti yükselmeye başladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun, firmanın bir aydır çalışmaları sürdürdüğünü belirterek, kapsamlı bir temel atma töreninin gerçekleştirileceğini söyledi. TOKi ile belediye olarak bir protokol imzaladıklarını anlatan Muaz Uzun, 12 katlı 440 daire ve 11 katlı 460 daire olacak şekilde toplam 900 daire yapılacağını kaydetti. Uzun, toplam 900 dairenin 250’sinin belediye, kalan 650’sinin ise TOKİ’ye ait olacağını dile getirdi. Uzun, TOKİ’nin yaptığı ihale sonrası, müteahhit firmanın ruhsat alarak işe başladığını ve bir aydır çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. TOKİ kayıtları ile ilgili henüz net bir şeyin olmadığının altını çizen Belediye Başkan Yardımcısı Uzun, şöyle dedi:

“TOKİ ile belediye hisselerinin belirlenmesi ve hangi dairelerin kime ait olacağının netleşmesi gerekir. Bu paylaşımın ardından 2+1 ve 3+1 dairelerin maddi karşılığı tespit edilecek. Dairelerin satışının nasıl olacağı ile ilgili kamuoyu detaylı bir şekilde belirlenecek. Belediye’nin payına düşenlerin kaydını biz alacağız, TOKİ de kendi payına düşen dairelerin kaydını alacak.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER