ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 18:16

TOKDER, Kerbela şehitlerini andı

TOKDER, Kerbela şehitlerini andı


Hicri senenin başlangıcı olan Muharrem ayı, birçok camide düzenlenen özel programlarla idrak ediliyor. Tokat merkezde Tokat Çalışanlar Kültür Derneği (TOKDER) tarafından düzenlenen programda Kerbela'da şehit edilen Peygamber torunu Hz. Hüseyin ve 72 sahabe, dualarla anıldı.

Kerbela'yı anma programına Tokat Müftüsü Abdurrahman Koçak'ın yanı sıra kurum müdürleri ve birçok vatandaş katıldı. Programda 72 Kerbela şehidi için okunan 72 hatmin duası yapıldı. Ardından Kur'an-ı Kerim ile Mevlid-i Şerif okundu. Hz. Muhammed'in (SAV)'in, torunları Hz. Hasan (R.A) ve Hüseyin'e (R.A) sevgisinin de anlatıldığı programda, Kerbela'da Ehl-i Beyt'e yapılan zulmün bütün insanlığı derinden sarstığı dile getirilerek acılar paylaşıldı. Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okunması sırasında cemaat gözyaşlarını tutamadı.

İl Müftüsü Abdurrahman Koçak tarafından yapılan sohbet cemaat tarafından ilgiyle dinlendi. Koçak asırlar öncesinde yaşanan bu elim olaydan o günden bu güne kadar çok dersler çıkarıldığını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü. "Kerbela hepimizin ortak acısıdır. Yezit'in iktidar hırsı için yaptığı zulüm hiçbir zaman unutulmamıştır bu acı hepimizin acısıdır, bu nedenle hepimizin sülalesinde birçok Hasan, Hüseyin, Fatma varken Yezit ismi verilen kimse yoktur." ifadelerini kullandı.

TOKDER Başkanı Halil İbrahim Eldemir ise yaptığı açıklamada bu sene ikincisi düzenlenen Mevlit programına katılımın geçen yıla göre daha fazla olduğunu söyledi. Eldemir, şöyle konuştu: "Muharrem birçok olaya şahitlik etmiş haram aylardan biridir. Bu ayda yaşanan olaylardan bazıları Hz. Musa'nın kavmini Firavun'dan kurtarması Hz. Adem'in tövbesinin kabulü, İdris Peygamberin semaya alınması, İbrahim Peygamberin Nemrut'un ateşinden kurtulması, Süleyman Peygamberin tövbesinin kabul edilerek mülkünün kendisine iade edilmesi, Eyüp Peygamberin dertlerinden kurtulup şifa bulması, Yunus Peygamberin balığın karnından çıkması, İsa Peygamberin göğe yükselmesi ve Nuh Peygamberin tufandan kurtularak Cudi dağında karaya çıkması Muharrem ayının 10. gününe denk gelen önemli olaylardandır." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER