ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 14:01

Tokat’lı din görevlileri dönüş yaptı


Avrupa Birliği Projeleri kapsamında LDV koordinasyon içerikli “Dini İnançların Öğretim Metodları” isimli araştırmalarını gerçekleştiren Tokat’tan yola çıkan din görevlisi ve eğitimciler gezi ve incelemelerini tamamlayarak yurda dönüş yaptı.

Tokat Çalışanları Kültür Derneğinin Başkanlığında hazırlanan ortak projeye Tokat İl Müftülüğü, Tokat Dini Kuruluşlara Yardım Derneği ile Diyanetin sendikası ortaklık etmişti. Gerçekleşen proje çerçevesinde Tokat’tan yedi kişilik ekip çeşitli inceleme, araştırma ve gezi için yurtdışına çıkmıştı.

İki hafta süren araştırma gezisinde katılımcılar Çek Cumhuriyeti Prag, Avusturya Viyana, Macaristan Budapeşte, Almanya Deresten ve Slovakya gibi Devletleri gezme ve inceleme fırsatını buldular. Katılımcılar bu süre zarfında birçok kiliseyi ve Sinagog’u gezdiler, Din adamlarıyla mülakatlarda bulundular. Gezi güzergahında yer alan Prag’da faaliyetlerini sürdüren, proje ortağı olan Mozaik Kültürler Arası Diyalog Derneğinden Katılım sertifikaları aldılar. Heyet edindikleri bilgileri, Tokat’ta birçok platformda paylaşıp seminer düzenlemeyi hedeflemekte. Gezi hakkında açıklama yapan Gazi Osman Paşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Şaban Banaz şunları dile getirdi: “ Avrupa şuanda inançsızlık, yani ateizm yangınında yanmaktadır. Birçok insan din adamı olan rahip ve rahibeler dahil İslam’ı araştırıyorlar. Türkiye’ye ve İslamiyet’e hayranlıkla bakıyorlar. Hülasa bizler İman ve İslam nimetinin ne kadar önemli olduğunu, Anadolu insanındaki faziletlerin nedenli yüksek olduğunu, Avrupa’da çok yakın zamanlarda İslam’ın Şehbal açacağını bu araştırmamız neticesinde elde ettik. Türkiye’de hala Avrupa hayranları varsa onlara da şunları söylüyoruz, Avrupa’da hayran olunacak birkaç teknik ve bazı sistemler dışında hiçbir şey yok insanlar modern bir cahiliye yaşıyor, gidin görün siz de bunları söyleyeceksiniz. Bugün Avrupa’nın hayran olduğu bir yer varsa o da Türkiye’dir ” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER