ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 14:05

TKDK Çanakkale'de mahalli ürünlere hibe desteği verecek

Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı.


Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü, Ezine peyniri, peynir helvası, zeytinyağı, tuzlu balık ve Bayramiç beyazı gibi mahalli ürünlere hibe desteği verecek.

Hayvancılıktan işleme sektörüne, arıcılık ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinden kırsal turizme, el sanatlarından kültür balıkçığına kadar birçok yatırım alanında hibe desteği olan TKDK, 12. proje başvuru çağrı döneminde Çanakkale’nin mahalli ürünlerine de destek vereceğini açıkladı. “Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi” alt tedbiri kapsamında, fabrika satış mağazası veya tanıtım stantları kurulması da dahil üretim tesislerinin ve idari binaların inşası, modernizasyonu veya genişletilmesi, mahalli ürünlerin üretim ve paketlenmesine ve el sanatları faaliyetlerine yönelik makine ve ekipman alımı, proje hazırlığı için hizmet alımı harcamalarını içeren yatırımlar desteklenecek. Uygun harcama tutarı 10 bin ile 250 bin euro arasında olan projeler için TKDK yüzde 50 hibe desteği verirken 6456 sayılı kanuna göre proje kapsamında yapılacak harcamalar, gelir ve kurumlar vergilerinden de muaf tutulacak. Yakın bir tarihte 12. çağrının açılacağını belirten TKDK İl Koordinatörü Ümit Ortan, Çanakkale'de yatırım yapmayı planlayan ya da mevcut tesislerini modernize etmek isteyen yatırımcıları beklediklerini söyledi.

Destekleyecek ürünler şunlar: Elma, şeftali, nektarın, çilek, pirinç, domates, biber, soğan, kuru fasulye, nohut, taze fasulye, bakla, doğal mantarlar, Bayramiç beyazı, sirke, pekmez, turşu, salça, reçel, tarhana, ev makarnası, köy ekmeği, nohut ekmeği, kurutulmuş domates, bamya kurusu, közlenmiş biber, kesme makarna, kuskus, yufka, keşkek, koruk suyu, gelincik şerbeti, kekik yağı, kekik suyu, nar ekşisi, meyve suyu, meyve kurusu, sebze kurusu, bitki çayı, bulgur, yarma, peynir tatlısı, lokum, peynir helvası, höşmerim, tahin helvası, basma helva, kâğıt helva, Mevlevi tatlısı, bademli kurabiye, damla sakızlı kurabiye, kadayıf, pişmaniye, akide şekeri, susamlı helva, Ezine peyniri, tuzlu balık, balık konservesi, keçi peyniri, sucuk, köfte, prina yağı, kuru prina, prina tozu ve suyu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER