ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:04

Tirilye'de restorasyon çalışmaları devam ediyor


Bursa İl Özel İdaresi, Mudanya’ya bağlı Tirilye beldesinde kültür varlıklarının korunması amacıyla gerçekleştirilen ve 555 bin lirayı bulan tarihi yapıların restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik’in yetkililerden bilgi aldığı inceleme gezisine, Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk, Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz, İlçe Özel İdare Müdürü Adnan Gül, İl Özel İdaresi AB ve Kalkınma Ajansı Projeler Danışmanı Tijen Yener ile İl Özel İdare Kültür ve Turizm Daire Başkanı Şaban Kander de eşlik etti.

TİRİLYE'DE TARİHE YAKIN İNCELEME

Tirilye Belediye Başkanı Ali Turan'ı makamında ziyaret eden heyet, başta Taş Mektep olmak üzere Fatih Cami ve Faruk Çelik Kültür Merkezi ile bir çok tarihi yapıyı ziyaret etti. Tirilye Belediyesi bürokratlarının da eşlik ettiği yatırım incelemesinde Tirilye'nin daha önceki yıllarda Rum yerleşkesi olduğunu dile getiren İl Özel İdaresi Genel Sekteri Bilal Çelik, beldede birçok eserin onarımını yaptıklarını söyledi. Fatih Camii yanında bulunan hamamın restorasyon çalışmalarının yıl içerisinde bitirileceğinin kaydeden Çelik, Tirilye Faruk Çelik Kültür Merkezi'nin restorasyonların ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Tirilye beldesinin turizm konusunda ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Kaymakam Adem Öztürk ise, gerek İl Özel İdaresi’nin gerekse yerel yönetimler tarafından yapılan çalışmaların önemini anlatırken, İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir ise yaptıkları ve yapacakları yatırımlarda kültüre verdikleri önemi gözler önüne serdiklerini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER