ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 13:03

Termessos’ta yeni su kuyuları açılıyor

Termessosta yeni su kuyuları açılıyor


Antalya’nın içme suyu ihtiyacına cevap veren Termesssos’taki su kuyularına yenileri ekleniyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü, Termessos su kaynağının bulunduğu alanda 14 yeni kuyu açmak üzere çalışmalara başladı. Yeni kuyularla birlikte Termessos su kaynağındaki derin kuyu sayısı 27’ye ulaşacak.

ASAT Genel Müdürü Fethi Yalçın, Termessos su kaynağındaki su temin kapasitesinin açılacak 14 yeni kuyu ile yüzde 100 oranında arttırılacağını kaydetti. Yalçın, “ASAT Genel Müdürlüğümüz ile Aker İnşaat Ticaret ve Sanayi A. Ş. arasında yeni kuyuların açılmasıyla ilgili sözleşme imzalandı. Sözleşme gereği, saniyede bin litre olan su temini, yeni kuyuların devreye girmesiyle 2 bin litre olacak” dedi. Şehrin yakın gelecekteki su ihtiyacının karşılanmasında Termessos su kaynağının büyük önem taşıdığını belirten Yalçın şunları söyledi: “Termessos’da 21 dönüm alanımız vardı. Ar-Ge Şube Müdürlüğümüz, alanın genişletilmesi ve yeni kaynakların oluşturulması için proje hazırladı. Bu projenin ardından 21 dönüm olan alanımız 291 dönüme ulaştı ve 2060 yılına kadar ASAT Genel Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Buradan çıkan suyun kalitesi ve şehre cazibe ile akması dikkate alındığında, 14 yeni kuyunun açılacak olması hem kentimiz hem de ASAT için önemli bir gelişme. Yaptığımız sözleşme ile yeni kuyularımızın açılması için startı vermiş olduk.”

YILLIK 3.5 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK

ASAT Genel Müdürlüğü’nün imzaladığı ‘İçme Suyu Rehabilitasyon İşleri Sözleşmesi’ gereği Termessos, Boğaçayı, Duraliler ve Bayındır Mahallesi’nde bulunan içme suyu tesislerindeki pompalar ile elektrik altyapısının da yenileneceğini belirten Yalçın, bu sayede önemli ölçüde tasarruf sağlayacaklarını ifade etti. Tesislerdeki eskiyen pompalar ile elektrik altyapısının yenilenmesiyle verimlilik düzeyinin artacağını ifade eden Yalçın, yıllık 11 milyon 600 bin kilovat saat daha az enerji tüketileceğini, bunun da yıllık 3,5 milyon lira tasarruf anlamına geldiğini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER