ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 15:20

Terme MYO’ya açılmayan yeni bölümlere TİAD'dan tepki


Terme Meslek Yüksek Okulu'na (MYO) yeni eğitim öğretim döneminde açılması beklenen Dış Ticaret, Gıda Kontrol ve Analiz bölümlerinin tercih kılavuzunda olmamasına Termeli İş Adamları Derneği (TİAD) tepki gösterdi. Yeni bölümlerle birlikte bu yıl ilçeye 100 yeni öğrenci gelmesi bekleniyordu.

Samsun’un Terme ilçesinde üniversite tercihlerinin başlamasıyla birlikte, yayınlanan tercih rehberinde Terme MYO'da açılması planlanan yeni bölümlerin olmaması Termeli iş adamlarının tepkisine neden oldu. Terme Meslek Yüksek Okulu'nun yeni yapılan kampus binasına iki yeni bölümün daha kazandırılmasını sevinçle karşılayan Terme esnafı, yeni bölümlerin açılmayacağını duyunca yetkililere seslenerek tepki gösterdi. İlçe gelişimine katkı sağlayan ve ara eleman ihtiyacını karşılamak için yüksek okulun önemine dikkat çeken TİAD Başkanı Muharrem Çelik, “Terme bulunmaz sahili, tatlı ve tuzlu su balık ağı ile ağır sanayide ve tarım sanayiinde de büyüyen ekonomiye sahip bir ilçe. Bu potansiyelleri elinde bulunduran bir ilçede meslek yüksek okulunda 3 bölümün olması bizi çok üzmektedir.” dedi.

4 YILLIK FAKÜLTE BEKLERKEN, 2 YILLIK DA GERÇEKLEŞMEDİ

Terme'de faaliyet gösteren iş adamları olarak, 4 yıllık fakülte için girişimlerde bulunmayı düşündüklerini belirten Terme İş Adamları Derneği Başkanı Muharrem Çelik, “Sözü verilen yeni bölümlerin de açılmamasına anlam veremedik. Yeni MYO binası da hazır, ilçede yurt ve kalacak imkânları da var, fakat bir türlü gelişme sağlanamamasına anlam veremedik.” diye ifade etti.

TERME MYO'DA EN AZ BİN ÖĞRENCİ, 10'DAN FAZLA BÖLÜM BULUNMASI LAZIM

Terme’nin bölgede gelişmeye müsait bir konumu olduğunu, ileriye dönük her alanda bu öğrencilere ihtiyaç duyulabileceğini, sanayicinin ara eleman ihtiyacını karşılayacak olan gençlere ihtiyacı olduğuna işaret eden Çelik, şöyle devam etti: “Özellikle ağır sanayide sürekli yukarıya doğru ivme gösteren bir ilçe olarak sanayinin ve tarımın daha da gelişmesi için yeni bölümlerin, araştırma yapan öğrencilerin ilçemizde bulunan okuldan çıkmasını ve araştırmalarıyla bizlere yön vermelerini istiyoruz. İş adamları olarak biz taşın altına elimizi koymaya hazırız. Bunun için Terme MYO'da binden fazla öğrenci ve 10’un üzerinde bölüm olmasını istiyoruz.”

Eğitimin önemine dikkat çeken Çelik, sivil toplum örgütleri, siyasi liderler ve bürokrasiyi harekete geçmeye davet ederek, Terme’ye ve yüksek okula sahip çıkmalarını istedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER