ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:47

Terme Çayı'nda toplu balık ölümleri

Terme Çayında toplu balık ölümleri


Samsun’un Terme ilçesi tersane yakınlarındaki sazlıkta yaşanan toplu balık ölümleri mahalleliyi tedirgin etti. Terme Çayı'ndan beslenen sazlıkta çok sayıda tatlı su balık türü bulunuyor.

Terme ilçe merkezinden geçerek denize dökülen çayda görülen balık ölümleri vatandaşları tedirgin ederken, ölü balıkları gören vatandaşlar yetkililerden yardım istedi. Çay üzerinde bulunan mahallede yaşayan Mustafa Aksu isimli vatandaş, geçmiş yıllarda da çayda benzer balık ölümlerinin yaşandığını belirterek, önlem alınması istedi. Aksu, “Son iki gündür bu alanda birçok ölmüş balıkla karşılaştık, bu da bizi tedirgin etmekte. Tarlalarımıza ektiğimiz biber, karpuz ve mısır gibi ürünleri çaydan çektiğimiz suyla suluyoruz. Balıkları öldüren bu suyun bize ne gibi zarar verdiğini bilmek istiyoruz, bunun için de endişeliyiz.” şeklinde konuştu.

Çok sayıda tatlı su balık türünü barındıran bu havzada, 4-5 kilogramlık tatlı su kefali tuttuklarını ifade eden Aksu, bu doğal dengenin korunması için yetkilileri göreve çağırdı. Mahallede bulunan vatandaşlar muhtara konuyu ilettiklerini fakat herhangi birinin gelip inceleme yapmadığını belirtti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER