ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 12:36

Telesiyej tatbikatı nefesleri kesti

Telesiyej tatbikatı nefesleri kesti

Ergan Dağı'nda yapılan telesiyej tatbikatı nefesleri kesti. Senaryo gereği telesiyejde mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışması ekiplerin çalışmaları ile başarılı bir şekilde tamamlandı.


Tatbikat 2 bin 950 rakımlı Ergan Dağı Kış Sporları Merkezi'nde yapıldı. Erzincan Valiliği koordinasyonunda yapılan tatbikata, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Jandarma ve 112 Sağlık personelinden oluşan 25 kişilik bir ekip katıldı. 2 bin 450 rakımda kayak merkezinin ikinci istasyonunda yapılan olası bir mekanik arıza sonucu telesiyejde mahsur kalan vatandaşlara en kısa sürede müdahale yöntemleri denendi.

Tatbikatta ilk kez AFAD ekipleri dijital telsiz sistemlerini de kullanırken, senaryo gereği telesiyejde mahsur kalan kişileri kurtarmak için kurtarma ekipleri zamana karşı bir yarış başlatıyor. Telesiyejlere çıkan ekipler, mahsur kalan kişileri halatlar vasıtası ile yarım saat gibi kısa bir sürede teker teker aşağı indiriyor. Senaryoda yaralanan bir şahısa ise UMKE ekipleri kısa sürede müdahalede bulunarak paletli ambulansla olay yerinden alınıp hastaneye götürülüyor.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER