ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 10:25

Tekstilcilere tıbbi tekstil eğitimi


‘Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Ortak Kuruluş BUTEKOM’ adlı proje kapsamında düzenlenen teknik tekstil eğitimleri devam ediyor.

Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteğiyle hazırladığı, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından yürütülen eğitim programı öncesinde konuşan proje yürütücüsü Şengül Teke, çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti. Proje içerisinde yapılacak model firma uygulamaları için başvuruların devam ettiğini ve firmaların çok ilgili olduğuna vurgu yapan Teke, projede yapılacak teknik tekstil altyapı çalışmalarının, sektör için öncü bir çalışma olacağını ve birçok firmaya yol göstereceğini bildirdi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) toplantı salonunda gerçekleşen eğitimin açılışında konuşan BUTEKOM Proje Sorumlusu Tekstil Mühendisi Ekin Kara, projenin tanıtımının yanı sıra projenin ve BUTEKOM’un amaçlarını açıkladı. Projenin BUTEKOM’un faaliyetlerini kuvvetlendirici bir misyonu olduğunu dile getiren Kaba, proje amaçlarıyla BUTEKOM’un amaçlarının bire bir örtüştüğünü belirtti.

Projenin ana faaliyetlerine de değinen Ekin Kara, “Sektöre özel portal oluşturulması, sürdürülebilir üretim alt grubunun güçlendirilmesi, sektöre özel veri tabanı oluşturmaya yönelik portal yazılımı ve yönetimi için BUTEKOM havuzunda bulunan 230 kişilik uzman grubu sayısının 600’e ulaşması, BUTEKOM kurumsal üye firma sayısının 60’a ulaşması ve Ar-Ge proje önerileri veri tabanının oluşturulması hedeflenmektedir.” dedi.

Ekin Kara’nın ardından tıbbi tekstiller hakkında sunum yapan Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sema Palamutçu, tıbbi tekstili, insan ve hayvan sağlığını, hijyenini, bakımını ve hatta kozmetiğini ilgilendiren, çok geniş bir ürün çeşitliliği olan ve tekstil lifleri kullanılarak imal edilmiş malzemeler olarak nitelendirdi. Palamutçu tıbbi tekstilin alt gruplarını ise implante edilmeyen ve edilen malzemeler, vücut için organ destek araçları ve bakım, hijyen ürünleri olarak ifade etti. Tekstil lif çeşitlerinin yumuşak, yuvarlak, yassı, şekil alabilen, esnek ve filtrasyon yapabilen malzemeler olduğundan dolayı tekstilin tıbbi alanda kullanıldığını aktaran Doç. Dr. Palamutçu, tekstil liflerinin soğuktan, sıcaktan, sürtünmeden, temastan ve mikroorganizmalardan koruma gibi koruyucu özellikleri olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Sema Palamutçu’nun ardından, BUTEKOM Çevre Mühendisi Miray Günay Aydın da ekolojik tekstiller hakkında sunum yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER