ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 16:33

Teksas'tan gelip Adana'yı incelediler

Teksastan gelip Adanayı incelediler


Teksas Türk-Amerikan Ticaret Odası Başkanı Tarık Çelik, Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ı ziyaret etti. Çelik, Adana ile Houston'un partner şehir olması için çalıştıklarını söyledi.

Çelik, ziyaretinde Aldırmaz'a Teksas ve özellikle Teksas Eyaleti’nin Başkenti Houston’daki yatırım imkanları ile ilgili bilgi verdi. Houston’da dünyanın en büyük 49 sağlık merkezinin bulunduğunu kaydeden Çelik, "Houston’daki hastanelerde yaklaşık 100 bin çalışan ile 7 milyon hasta tedavi ediliyor. Bu açıdan Adana’da sağlıkla ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. Adana ile Houston’u partner şehir yapacağız. Bunun için buradayım. Sağlıkla ilgili çok şey yapabiliriz." diye konuştu.

Tarık Çelik, Houston’un sağlık sektörü ile ilgili bilindiğini söyleyerek, "Houston denilince hastaneler ve kanser tedavileri akla geliyor. Houston, dünyanın en büyük sağlık merkezi. Önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründe Türkiye ile Houston arasında ciddi köprü kurmak istiyoruz." dedi.

Houston’ın dünyanın enerji merkezi de olduğunu anlatan Çelik, petrol ve buna bağlı doğalgaz bakımından dünyanın en büyük rafinerilerinin burada olduğunu söyledi.

Houston’ın, büyüklük itibariyle ABD’nin dördüncü büyük şehri olduğunu belirten Çelik, "7 milyon nüfusu var. Houston’u tek başına ayrı bir ekonomi olarak ele aldığınızda dünyanın 19. büyük ekonomisi olduğunu görüyoruz. Tek başına 442 milyar dolar gayrisafi milli hasılası var. Türkiye’nin 2003 yılındaki ihracat rakamına baktığımızda 2012’deki ihracatımızın 5 katı arttığını görüyor ve buna seviniyoruz. 35 milyar dolarlık ihracat rakamlarından 150 milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşmışız. Teksas eyaletinin ise geçen sene ki ihracatı 252 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Teksas’ın 2012’deki GSMH’si 1.3 milyar dolardı. Bütçesiyle Hindistan’a denk." diye konuştu.

Ticari anlamda ABD’nin tek başına ele alınmaması gerektiğini de söyleyen Çelik, "ABD’deki 51 eyaleti de ayrı ayrı düşünüp ona göre ticari politikamızı belirlememiz gerekir. Amerika eyaletlerden oluşmuş ülkeler topluluğu gibidir. Her eyaletin senatosu, ekonomisi, meclisi farklı. Bunlar kendi iç politikalarında tamamen bağımsızdır. Teksas, şu anda gelir vergisi almayan tek eyalettir. Bu, yatırımcı için büyük bir avantajdır." şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da Houston gibi önemli bir şehirle Türkiye’nin en büyük şehirlerinden Adana’nın partner olmasından mutluluk duyacaklarını söyledi. İki kent arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinin her iki tarafa da kazanç sağlayacağını kaydeden Aldırmaz, bu konuda gereken tüm çabaların gösterileceğini kaydetti.

Aldırmaz, ziyarette konuk Ticaret Odası Başkanı’na Toroslara özgü el dokuması kilim hediye etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER