ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 14:01

'Tebreç şenliği' yağmura rağmen kutlandı

Tebreç şenliği yağmura rağmen kutlandı


Ceyhan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği ‘10. Tebreç Şenliği’ Çakaldere köyünde büyük bir katılımla gerçekleşti.

Çakaldere İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen şölen, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı, Kırım Milli Marşı ve Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Yağmura rağmen büyük ilgi gösterilen şenlikte aşıklar da sahne aldı.

Açılış konuşmasını yapan dernek Başkanı İsmail Taymaz, amaçlarının unutulmaya yüz tutmuş, Kırım Türklerinin kültürünü, örf ve adetlerini, sanatını, müziğini, folklorunu tanıtmak, insanlar arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak olduğunu söyledi.

Şenliğin düzenlenmesine katkı sağlayan Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de iki kez Kırım'a gittiğini ve orada yaşayan Türkleri yakından tanıma fırsatı bulduğunu ifade etti.
Başkan Sözlü, Kırım Türklerinin 1850’den sonra bir kısmının Rus zulmünden kaçarak Anadolu’ya sığındığını da belirterek, “Kırım Türklerinin sürgün sonrası Anadolu’nun birçok yerine yerleştiğini görmekteyiz. Ceyhan da bu yerlerden biri. Bundan 69 yıl önce balık istifi gibi yük treni vagonlarına bindirilerek Sibirya’nın iç kesimlerine sürgün edilen Kırımlı soydaşlarımız, yıllarca acı, eziyet ve çile çekmiş, soykırıma tabi tutulmuştur. Komünizm idaresi tarafından defalarca top yekûn sürgüne tabi tutularak yurtlarından sürgün edilen Kırımlılar, vatansız kalmanın ne olduğunu çok iyi bilmektedir.” şeklinde konuştu.

VAGONLARDA YATACAKLAR

Derneğin Basın Sözcüsü Fatih Karayandı ise 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gece Adana İstasyonu’nda kendilerine ayrılan iki adet yük vagonunda sabahlayacaklarını belirterek, “amacımız atalarımızın çektiği çileyi, zulmü ve soykırımı bir kez daha gözler önüne sermektir. 18 Mayıs 1944’teki bu acı hadisenin soykırım olarak görülmesini vurgulamaktır.” dedi.
Şenlikte, Ceyhan Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Âşık Hakkı Tanrıkulu, Postacı Mahlaslı İbrahim Özcanlı, Kırım Deneği Genel Merkez sanatçıları ve Tuncay Karabay, sahne aldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER