ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2014 Pazar 12:29

"Tatilde çocuklarınızla paylaşımlarınızı artırın"


Yarı yıl tatilinin, aile ilişkilerinin güçlenmesinde önemli rol oynadığına dikkat çeken uzmanlar, iki haftalık tatil diliminde anne ve babaların çocuklarıyla paylaşımlarını artırmalarını istedi. Bu sayede çocukların bilgisayar, televizyon başında vakit geçirmesinin önleyeceğine dikkat çekti.

Kayseri Akansu Koleji rehber öğretmeni Şule Yüksel Sayınta, “Tatil, dinlenmek, eğlenmek anlamına geliyor. Tatil aynı zamanda paylaşımların arttığı ve aile ilişkilerinin de kuvvetlendiği ideal zaman dilimidir. Özellikle çalışan ebeveynlerin çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmesi her iki taraf için de olumlu sonuçları beraberinde getirecektir.” dedi.

Sayınta, yarıyıl tatiliyle ilgili şu tavsiyelerde bulundu: "Tatil sürecinde çocuklar 'ders çalış' baskısı ile bunaltılmamalı. Bu süreçte derslerden kopmaması için konu tekrarlarının yapılması ve konu pekiştirici soru çözümleri yeterli olacaktır. Sorumluluk duygusunu aksatmamaları adına ev içi sorumlulukları gözden geçirilebilir. Seviyelerine uygun hikâye ve romanlar okumalarını teşvik ederek ailece okuma saatleri düzenlenebilir. Birlikte geçirdiğiniz zaman dilimlerini fırsat bilerek iletişiminizi kuvvetlendirecek faaliyetler içerisinde bulunulabilir. Ailece oynayabileceğiniz oyunlar oynanabilir hatta çocukluğunuza ait oyunlar oynanarak nostalji yapılabilir. Yetenekleri doğrultusunda sosyal ve sportif faaliyetler içerisinde olmaları sağlanabilir. Yaşayarak öğrenmelerini desteklemek için ailece planlayabileceğiniz müze gezileri, sinema ve tiyatro günleri ayarlanabilir. Teknolojik aletlerle geçirdiği zaman dilimlerini gözden geçirerek kontrolsüz kullanımlarının önüne geçilebilir. Kısıtlarken yerine eğlenceli alternatifler sunulabilir. Akraba ziyaretleri gerçekleştirilebilir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER