ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 22:54

Tatarlı höyüğündeki kazılarda 2 binden fazla tarihi eser çıkarıldı

Tatarlı höyüğündeki kazılarda 2 binden fazla tarihi eser çıkarıldı


Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Girginer, 2007 yılında ilk kazma vurulan ve bu yıl 7. sezon kazı çalışmalarına başlanılan Tatarlı höyüğünden çıkarılan 2 binden fazla eseri müzeye kazandırdıklarını söyledi.

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Tatarlı höyüğünde devam eden kazı alanında incelemelerde bulundu. Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. K. Serdar Girginer’den bilgi alan Sözlü, kazı alanını Tatarlı Muhtarı Mehmet Alşan ile birlikte gezdi.

Girginer, her geçen gün yeni bilgilere ulaştıklarını söyleyerek, “M.Ö. 559 yılında kurulan Akamenid İmparatorluğu’nun izlerine rastladık. Bu döneme ait bir kabartma bulundu. Bu bize yeni bir yol yeni bir ışık olacak buluştur.” dedi.

2007 yılında mütevazı bir bütçe ile ilk kazmayı vurduklarını söyleyen Serdar Girginer, kazılarının Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi ile Ceyhan Belediyesi’nin destekleri ile sürdürüldüğünü söyledi.

Girginer, kazılarda bölge ve Hitit dünyası için çok önemli veriler elde edildiğini ve şimdiye kadar Adana Arkeoloji Müzesi’ne envanterlik ve etütlük eser olmak üzere yaklaşık 2 bin eser kazandırıldığını aktardı.

Girginer, şimdiye kadarki kazılarda bu büyük yerleşim biriminin yukarı şehir bölümünde çalışıldığını belirterek, “Bu kalenin dışında bu höyüğün yaklaşık 10-12 katı büyüklüğünde bir aşağı şehri mevcut. Yukarı şehir bölgesinde benzerlerine büyük Hitit merkezlerinde de rastlanılan sur sistemleri, aşağı şehir ve kutsal 7 pınara inen taş döşemeli ve rampalı bir yol ile çok büyük bir M.Ö. II. bin kutsal yapısı açığa çıkarıldı.” ifadelerini kullandı.

Girginer şunları söyledi: “Bu sene çalışmaları yaklaşık 30 kişilik uzman ve öğrencilerden oluşan ekiple yapıyoruz. Maddi desteklerle orantılı olarak kazıların eylül ayının sonuna kadar devam ettirilmesi planlanıyor. Ek desteklerin sağlanması durumunda kasım ayı sonuna kadar kazıların sürdürülmesi düşünülüyor. Tatarlı höyüğünün Amanos dağlarının hemen batı çıkışında yer alan, dolayısıyla çok önemli jeopolitik ve stratejik bir konumda bulunan, özellikle Hitit çağdaşı dönemde Çukurova’da yaşayan Kizzuwatna ülkesinin büyük bir olasılıkla hem başkenti hem de dini merkezi olan Lawazantiya ile aynı kent olduğu düşünülüyor. Güçlü savunma sistemleri, kutsal törenlerde kullanılan sunu kaplarının yoğunluğu ve çeşitliliği, 4 bin yıllık gelişmiş bir tekstil üreticiliği, yedi pınara sahip olması, Aşağı Şehir ile Sitadeli ayıran bir ırmağının bulunması ve bunun gibi birçok veri bu eşitlemeyi olanaklı kılmaktadır.”

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise mütevazı bir bütçe ile yola çıktıklarını anımsatarak, “Serdar bey bize geldiğinde ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu kendisine söylemiştik. Kendisine, ekip arkadaşlarına ve öğrencilerimize ne kadar güvendiğimizi söylemiştik. Onlar da bizleri hiç mahcup etmediler büyük bir sabırla ülkemiz için büyük önem taşıyan tarihi buluntuları ortaya çıkardılar. Desteğimiz sürecektir, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Tatarlı kazılarından elde edilen envanteri gezen Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kazı ekibiyle fotoğraf çektirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER