ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 10:26

Tarım müdürlüğü çiftçilere gezi düzenledi

Tarım müdürlüğü çiftçilere gezi düzenledi


Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Niğde'nin Ulukışla ilçesinde bulunan Almula Tarım Anonim Şirketi'ne ait meyve bahçesine inceleme amaçlı gezi düzenlendi. Niğde'ye yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan ve 7 bin dekar üzerine kurulan meyve bahçesine düzenlenen geziye Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Yusuf Çiçek, kurum teknik personelleri ve Aksaray’da meyvecilik yapan veya bu alanda yatırım yapmayı düşünen çiftçi ve üreticiler katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun yaptığı açıklamada; “İlimizde meyvecilik alanında faaliyet gösteren üreticilerimizin yeni uygulamaları görmelerini sağlamak ve bu alanda yatırım yapmayı düşünen girişimcilerimize örnekler göstermek, cesaretlerini arttırmak amacıyla zaman zaman bu tür geziler düzenliyoruz. Katılımcılarımız bu geziler sayesinde bahçelerin kurulması aşamasından hasat zamanına kadar geçen süreçte neler yapıldığını gözlemleme imkânına sahip oluyorlar. Ayrıca işin yapılabilirliğini yerinde görüp inceleme fırsatı buluyorlar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak bundan sonra da bu tür faaliyetlere devam edeceğimizi belirterek bu alanda yatırım yapmayı düşünen tüm çiftçi ve üreticilerimizin bize başvurmalarını istiyoruz. Başvuruda bulunan herkese Bakanlığımızın bize verdiği yetki ve imkânlar ölçüsünde destek olmaya çalışacağımızı özellikle vurguluyor ve bu gezide emeği geçenlere ve katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplam 7 bin dekarlık alanda 1999 yılından bu yana üretim yaptıklarını belirten Almula Tarım yetkilileri; sezonun ilk ürünü olan Gala’dan, Türkiye’nin favorisi yeşil ve ekşi Granny Smith’e birçok farklı elma türünün üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Katılımcılarla yakından ilgilenen Almula Tarım yetkilileri bahçedeki tüm faaliyetler hakkında ayrıntılı bilgiler verdikten sonra sorulan sorulara da yerinde ve uygulamalı cevaplar verdiler.

Geziye, Aksaray Merkeze bağlı Taptuk köyünden katılan Ziya Çelik ile yine İncesu kasabasından katılan Mesut Bozkurt, organizasyondan son derece memnun olduklarını belirterek Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze teşekkürettiler.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER