ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 17:56

Tarihi Yavuz Sultan Selim Camii restore edilecek


Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı Köklüce köyünde Yavuz Sultan Selim döneminde yaptırılan ancak bakımsızlıktan çökme tehlikesi yaşayan tarihi cami ve minaresi restore edilecek.

        Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan tarihi Yavuz Sultan Selim Camii'nin bakımsızlıktan dolayı çökme tehlikesi yaşaması üzerine Köklüce Köyü Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Ekelik durumu AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’a iletti. Ekelik'in talebi üzerine konuyla ilgilenen Milletvekili Erdoğan, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven ile Yavuz Sultan Selim Camii’ne gelerek incelemelerde bulundu

        Geçmiş yıllarda tadilat yapılarak caminin üzerine bir kat daha yapıldığını belirten Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, "Caminin birinci katı olan orijinal bölümünde doğal yapılar zarar görmemiş, hala özelliğini koruyor. Minarenin taşlarında da geçmiş zaman içerisinde çürümeler meydana gelmiş. Tarihi camiyi ve minaresini restore çalışmasını başlatacağız." dedi.

        Milletvekili Mehmet Erdoğan ise köylülere caminin restore edileceği sözünü vererek, "Caminin minaresinin bir kısım taşlarında uzun yıllar boyunca yağışlar, şiddetli rüzgar ve donların etkisiyle çürümeler oluşmuş. Tarihi mirasımız olan cami ile minaremizin çökmesine seyirci kalamayız. En kısa zamanda restorasyon çalışması başlatılacak." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER