ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 15:41

Tarihi yapıların bulunduğu Camii Kebir çevresi yeniden canlanıyor

Tarihi yapıların bulunduğu Camii Kebir çevresi yeniden canlanıyor


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Kültür ve Tarih Yolu Projesi kapsamında Cami Kebir Mahallesi'nde yer alan geçici ruhsatlı 32 işyerinin kaldırıldığını söyledi. Bu çalışma ile 700 yıllık tarihi Cami Kebir Camii ile etrafındaki tarihi yapıların iyice ortaya çıktığını dile getirdi.

Hunat Külliyesi'nden başlayan, Yoğunburç, Han ve Lale Cami, Kayseri Lisesi, Kapalı Çarşı, Pamuk ve Vezirhanı, Kale ve Cami Kebir Camii ile devam eden kültür ve tarih gezi projesi çalışmasının devam ettiğini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, şu bilgileri verdi: “Belediye olarak bu projenin uygulanması için gerekli tüm imar ve planlama çalışması tamamlandı. Trafik ve otopark için ilköğretim okulu yerine bir başka bölgeye okul yapmak sureti yıkımı gerçekleştirildi. Bu tarih ve kültür projesinin en büyük çalışması içerisinde yer alan ve 1980‘li yıllarda geçici ruhsat ile işyerleri oluşturulan alanlarda şimdi çalışma yapıyoruz. 1985 yılında geçici ruhsat ile 32 iş merkezi yapılan ve daha çok halı ve giyim sektörüne yönelik işyerlerinin bulunduğu baraka işyerinin yıkımı gerçekleştirilmiştir. Kale içi projesi büyükşehir belediyesince büyük bir hızla gerçekleştirilmektedir. Bu bölge projenin tamamlanması ile adeta açık alan müzesi haline gelecektir.”

Başkan Büyükkılıç, Cami Kebir Mahallesi'nde kaldırımların doğal taşlarla kaplandığını dolayı ise çevresinde yer alan 700 yıllık tarihi yapılarla uyum sağlandığını ifade etti. Bu çalışmanın tamamlanması ile Kayseri ilinin turizm, sağlık, eğitim bölge şehir olması yanında aynı zamanda bir tarih şehri de olacağını sözlerine ekledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER