ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 17:35

Tarihi Oturakçı Pazarı restore ediliyor

Tarihi Oturakçı Pazarı restore ediliyor


Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan Oturakçılar Pazarı'ndaki restorasyon ve sokak sağlıklaştırma uygulama çalışmalarını yerinde inceledi. Pazar esnafı Başkan Büyükaslan'a yoğun ilgi gösterdi.

Adıyaman Belediyesi tarafından hazırlanan projenin, Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmasından sonra ihalesi yapılan proje ile Oturakçılar Pazarı'nda çalışma başlatıldı. Bu kapsamda sokak sağlıklaştırma uygulama çalışmaları kapsamında, pazarın bir kısmına uzay çatı yapılıyor.

Pazarı gezerek esnaflarla görüşen Başkan Büyükaslan, yaptığı açıklamada, şehrin en eski ticaret merkezi olan tarihi Oturakçılar Pazarı'nın restore edilerek, cazibe merkezi haline getirilmesi için bir süre önce çalışmaları başlattıklarını belirtti.

Şehrin kuruluşundan bugüne kadar ticaretin merkezi olan pazara güzel bir görünüm kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden Büyükaslan, şunları söyledi: "Girişimlerimiz neticesinde, pazarımıza sokak sağlıklaştırma uygulama amaçlı güzel bir proje hazırlandı. Akabinde Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanarak ihale edildi. Proje kapsamında çarşımızın 1. etabında ki kısmın çatı kaplamasını tamamladık. Yağmur suyu olukları döşendi. Çatı altına ahşap döşeme ve LED aydınlatmalar döşenecek. Dükkân siperleri saydam malzeme ile yapılacak. Daha sonra yerler traverten ile döşenecek. Devam eden faaliyetler inşallah kısa sürede tamamlanır ve bu tarihi pazarımızı hem Adıyamanımızın ticaretine, hem de turizme kazandırmış olacağız.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER