ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2014 Salı 18:37

Tarihi konutları gezdiler

Tarihi konutları gezdiler

Türk Sineması’nın ünlü ismi Kadir İnanır ve Yazar Ahmet Ümit, Gaziantep’teki tarihi Şehreküstü Konutları’nı gezdi.


Türk Sineması’nın ünlü ismi Kadir İnanır ve Yazar Ahmet Ümit, Gaziantep’teki tarihi Şehreküstü Konutları’nı gezdi.

Uluslararası Zeugma Film Festivali’nin galası için Gaziantep’e gelen Türk Sineması’nın ünlü ismi Kadir İnanır ve Yazar Ahmet Ümit, ünlü lezzet ustası Tahir Tekin Öztan ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile birlikte tarihi Şehreküstü Konutları’nı gezdi.

Kadir İnanır ve Ahmet Ümit, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile birlikte Şehreküstü bölgesinde tarihi yapıların günümüze kazandırılması adına yapılan restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarını gezerek, bölge halkı ile bir süre sohbet etti.

İNANIR: ‘’BİR TARİHİ YEŞERTİP ORTAYA ÇIKARANLAR KAHRAMANDIR”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun tarih ve kültürle ilgili çalışmalarını takdirle karşılayan Kadir İnanır, “Yıllardır savunduğum görüşlerden birisi de şudur ki; tarih ve kültüre saygı göstermeyen hiçbir şehir ilginç değildir. Dünyanın en büyük ve modern binalarını da buraya çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bir insanın, bir ülkenin dayandığı tek şey o ülkenin tarihi ve kültürüdür, onu canlı tutması lazım. Gelecek kuşaklara kendi ülkesinin, kendi memleketinin tarihsel gelişimini öğretmek çok büyük bir hizmettir. Şu an gördüğüm kadarıyla Başkan Bey bu söylediğim şeylerin hepsini yapmış. Buraya 9 yıl önce geldiğimde bu tarzda çok az mekan vardı. Fakat şu an gördüğüm kadarıyla Gaziantep, tarihine sahip çıkıyor. Kalanları kurtarsak yeter. Bazı yapılar baştan yıkılmış ve büyük hata yapılmış, bunu kabul ediyoruz. Bunları neden yıktınız diye sorduğumuz zaman neden yıktığını açıklama cesaretini gösterecek kimse ortaya çıkamaz. Çünkü bunlar bir tarihi, bir kültürü yok etmiştir. Benim gözümde suçludur bu gibi insanlar. Onu yeşertip ortaya çıkaranlar da kahramandır. Şehreküstü Konakları’nda yaşatılan yüzlerce yıllık bir kültürün günümüze kazandırılmasını görüyoruz. Ben herkesin buraya gelip, gezmesini istiyorum. Yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı başkanımızı tebrik ediyorum” dedi.

Gezi esnasında belediyenin yaptığı çalışmalar ve projelerle ilgili de bilgilendirilen misafirler yapılan bu çalışmalardan dolayı Şahinbey Belediyesi’nin Türkiye’de örnek bir belediyecilik anlayışına sahip olduğunu ve bu çalışmalarla Türkiye’de ilklerin belediyesi olma yolunda büyük bir yol kat ettiğini ifade ettiler. Özellikle tarihi ve kültürel yapının canlandırılması ve restorasyonu ile Gaziantep’in daha da önem kazandığını belirterek bunda emeği geçen herkese özellikle de Başkan Tahmazoğlu’na teşekkür dileklerini ilettiler.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER