ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 18:54

Tarihi konak hizmete açıldı

Tarihi konak hizmete açıldı


Kahramanmaraş Valiliği tarafından restorasyonu tamamlanan Deli Gönüller Konağı hizmete açıldı.

Valiliğe misafirevi olarak hizmet verecek olan konakta şehrin tarihi dokusu yaşatılacak. 2010 yılında 50 bin TL değerle kamulaştırılması yapılan konağın, restorasyonu için bugüne kadar 923 bin TL kaynak aktarıldı.

Konağın açılışında konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Servet Güngör, Deli Gönüller konağının Kahramanmaraş mimarisinin özgün örneklerinden biri olduğunu belirtti. Güngör, “Tarihi yapının 1882 yılında önce inşa edildiğini tahmin ediyoruz. Alt katı taş, üst kat ise bağdadi olmak üzere 2 kattan meydana geliyor. Yapının alt katında mutfak ve yemek salonu, üst katında ise birbirinden bağımsız 4 oturma odası bulunuyor. Kahramanmaraş İl Özle İdaresi olarak restorasyon çalışmasına toplam 923 bin TL harcandı. Bunun 258 bin TL’si Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından karşılandı.” diye konuştu.

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe ise restorasyon çalışmalarıyla şehrin tarihi dokusunun yeniden canlandırıldığını söyledi. Daha önce gerçekleştirilen projeyle Kocabaş Konağı'nı turizme kazandırdıklarını hatırlatan Kocatepe, “Kahramanmaraş’ın tarihi dokusu ve gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu konağı valiliğimizin misafirevi olarak restore ettik. Şehrin kültürünün burada yaşatılması için çeşitli etkinlikler de yapılabilir. Kentin tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkarılması için çalışmalarımız devam edecek.” açıklamasında bulundu.    

Tarihi konağın açılışına Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Emniyet Müdürü Metin Aşık, Sağlık Müdürü İlker Çitil, Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Zeynep Arıkan, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Özsoy, DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız ve ilgililer katıldı. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER