ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 13:53

Tarihi Kayhan esnafı, sokak kahvaltısında sorunlarını konuştu


Bursa’nın en eski tarihi çarşılarından olan Kayhan ve Bat pazarı çarşısı esnaflarının oluşturduğu Tarihi Kayhan Bölgesi Esnaf Platformu, birlik ve beraberliklerini güçlendirmek, çarşıyı yerli ve yabacı turistlerin ilgisini çekmek ve yerel yönetimlerden beklentilerini dile getirmek adına sokak kahvaltısında bir araya geldi.

Öncelikle Kayhan bölgesinin en önemli sorunlarından olan otopark sıkıntısının giderilmesini isteyen bölge esnafı, Kayhan meydanı ve Kamberler turist otobüsleri otoparkının acilen yapılmasını istedi. Çarşının geceleri açık kalması için bölgenin güvenliğinin artırılmasını isteyen esnaf temsilcileri, gece aydınlatmasını da sağlanmasını talep etti. Ayrıca tarihi çarşılar ve hanlar bölgesinde ki tek üstü açık kalan çarşının kış ve yağışlı havalarda da hizmet verebilmesi için üstünü kapatılması istendi.
Yine seyyar satıcı, dilenci ve işgallere karşı zabıta hizmetlerinin üst seviyede yerine getirilmesini isteyen platform temsilcileri, bölgenin turistlere yeterince tanıtılmasını talep etti.

"OTOPARK SIKINTISI GİDERİLSİN"

Kayhan Esnaf Platformu Kurucusu Fehmi Duban, öncelikle esnaf olarak yapılan hizmetlere teşekkür ederek artık Kayhan çarşısının güzel hale gelmesine rağmen halkın buraya çekilmesi için değişik faaliyetlerin yapılmasını istedi. Duban, bu kapsamda da kendileri ile istişare edilmesini istedi.

Kayhan Platformu Yöneticisi Yusuf Pideci de yapılan yatırımların karşılığının alınması için tanıtım ve reklamların çoğaltılması gerektiğini belirtti. Otopark sıkıntısının giderilmesini isteyen Pideci, Kayhan’a mal olmuş ürünlere belediye ve valiliğin sahip çıkmasını istedi. Özellikle otopark sıkıntısından yakınan Yusuf Pideci, "Özellikle Bursa'ya gelen turist otobüslerinin Kamberler parkını otopark olarak kullanıp, bu çarşıları gezmesi için görüşlerimizi belirtmek için burada toplandık." dedi.

Tarihi Çarşılar ve Hanlar Bölgesi Dernek Başkanı Bülent Erginal ise Kayhan çarşısının özellikle son yıllarda birlik içinde hareket ettiğini belirtti. Bu kültürün korunması ve geliştirilmesi için yeniliklere de açık oldukların söyleyen Erginal, ayrıca çarşı esnafının eğitimi için Uludağ Üniversitesi ile işbirliği içinde olduklarını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER