ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 13:20

Tarihi Erzurum Evleri onarılmayı bekliyor

Tarihi Erzurum Evleri onarılmayı bekliyor


Yıllardır restore ve bakım çalışması yapılmayan tarihi Erzurum evleri harabe haline geldi. Asırlık evlerin birçoğu Erzurum’un Gülahmet Mahallesi’nde yer alıyor. En son 1996 yılında restore edilen evler 18 senedir yıkılmaya terk edildi. Tarihi Erzurum Evleri kış mevsimiyle birlikte sokak hayvanlarının yuvası haline geldi.

Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan 11 tarihi ev 1996 yılında Siyami ve Ufuk Demir kardeşler tarafından aslına uygun şekilde restore edilmişti. Ancak 1996 yılından bugüne kadar hiçbir restore çalışması yapılmayan Erzurum’un tarih kokan evleri harabe haline geldi. Tarihte cephanelik olarak kullanılan evler şimdi sokak hayvanlarının yuvası haline geldi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılında başlattığı eski tarihi evleri restorasyon çalışmaları sadece belli evlerle sınırlı kalırken diğer evler yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya.

“EVLER TARİHİN BİZE EMANETİ”

Vatandaşlardan Ahmet Koçak Erzurum’un geleneksel evleriyle tanındığını hatırlatarak, “Erzurum’umuz çeşitli yönleriyle biliniyor. Bunlardan en önemlisi de geleneksel evlerimiz bu evlere belediyemiz ve valiliğimizin sahip çıkması lazım. Bunlar tarihin bize emanetidir. Tarihin emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcu olmalı.” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER