ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 16:01

Tapu işlemlerinde sıra beklemeye son

Tapu işlemlerinde sıra beklemeye son


Konya Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü, E-Tahsilat sistemi ile vatandaşları banka kuyruklarında bekleme çilesinden kurtardı. Vatandaşlar, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nden önce harç makbuzu alıp daha sonra harçlarını yatırmak için bankaya gitmek, ardından evraklarını teslim etmek için tekrar tapu müdürlüklerine gitmek zorunda kalıyordu. Yeni E-Tahsilat sistemi ile birlikte artık vatandaşlar banka kuyruklarında beklemek zorunda kalmıyor.

Konya Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Tugay Kaya, vatandaşların Tabu ve Kadastro Müdürlüklerinde karşılaştıkları sorunların başında vatandaşların işlemleri ile ilgili harçların ilgili banka şubesine yatırılması konusu olduğunu dile getirdi. Bölge Müdürü Kaya, vatandaşları banka şubelerine gitmekten kurtaran E-Tahsilat sistemi ile bu sorunun önüne geçildiğini anlattı. Tugay Kaya, Selçuklu, Karatay ve Meram Tapu Müdürlükleri’nde evraklarını eksiksiz teslim eden vatandaşların tapu işlemleriyle ilgili SMS ile bilgilendirildiğini söyledi. Vatandaşa ilgili hesap numarasının SMS ile verildiğini aktaran Kaya, “Vatandaşlar ATM’den, internet bankacılığından, cep telefonundan dilerse de banka şubesinden bu hesap numarasına havale yapabiliyor. Yatırılan tutar ilgili müdürlüklerin sisteminde on-line olarak görülebiliyor. Bu şekilde bankaya gitmeye gerek kalmıyor” dedi.

Tugay Kaya, daha önce ilgili müdürlükten harç makbuzu alınması, bu belgenin sıra beklenerek bankaya ödenmesi ve dekontun tekrar ilgili müdürlüğe verilmesi ve müdürlüklerimizdeki işlemlerin ardından sonuçlandırılabilmesi zaman ve emek kaybına neden olduğunu ifade etti. Kaya “E-Tahsilat sistemiyle artık evraklarını eksiksiz teslim eden vatandaşlarımız tapu işlemleriyle ilgili SMS ile bilgilendirildiğini, işlemin hazır olduğunu ve ilgili banka hesap numarasını bildiren son SMS’ten sonra vatandaşımız bu hesap numarasına Selçuklu, Karatay ve Meram Tapu Müdürlüklerimiz için ATM’den, internet bankacılığından, cep telefonundan dilerse de banka şubesinden havale yapabilmektedir. Yatırılan tutar müdürlüklerimiz sisteminde on-line görülebilmektedir.” şeklinde açıklamada bulundu. Kaya, E-Tahsilat sisteminin Bölge Müdürlüğü’ne bağlı diğer müdürlüklerde yıl içerisinde uygulanmaya başlanacağını duyurdu. Kaya, www.tkgm.gov.tr internet adresinden on-line randevu alan vatandaşların sıra beklemeksizin evraklarını önbaşvuru masalarına teslim edebileceklerini söyledi.

HAZİNEYE 155 MİLYON LİRA GELİR

Konya, Aksaray ve Karaman İllerindeki 47 Müdürlükte toplam 778 personel ile görev yaptıklarını belirten Kaya, 2012 yılı içerisinde bu müdürlüklerde 329bin 411 işlem yapıldığını, yaklaşık 1 milyon 320 bin kişinin Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine geldiğini ve bu işlemler karşılığında 155 milyon 330 bin TL nın hazineye gelir kaydedildiğini aktardı.

TAŞINMAZIN BULUNDUĞU İLÇEYE GİTMEYE SON

Bölge Müdürü Tugay Kaya, tapu işlemlerinde taşınmazın bulunduğu İlçe Tapu Müdürlüğü’ne gitme zorunluluğunun her geçen gün biraz daha azaldığını kaydetti. Kaya, daha önce bölge müdürlüğünün yetki alanında bulunan Karatay, Aksaray ve Karaman Tapu Müdürlüklerine yetki alanı dışındaki taşınmazlara yönelik satış ve ipotek işlemleri için yetki verildiğini hatırlattı. Ayrıca mülkiyete yönelik satış, intikal, bağış(hibe), trampa, taksim, ölünceye kadar bakma akdi, intifa, ipotek işlemleri ile tapu kaydı ve tapu sureti talepleri için yetki verildiğini dile getirdi. Bölge Müdürlüğünün yetki alanındaki yetkili müdürlük sayısının ise 3’ten 10’a çıkartıldığını belirtti. Bu müdürlüklerin ise Karatay, Aksaray, Eskil, Karaman, Ayrancı, Ereğli, Akşehir, Beyşehir, Seydişehir, Kulu Tapu Müdürlükleri olduğunu kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER