ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 17:06

Taklitle Mücadele Platformu, Başkan Aktaş’tan destek istedi

Taklitle Mücadele Platformu, Başkan Aktaştan destek istedi


Bursa İnegöl'de faaliyette bulunan 28 mobilya firması tarafından kurulan İnegöl Taklitle Mücadele Platformu, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan taklit ürünle mücadele konusunda destek istedi.

Aktaş'ı ziyarette İnegöl Taklitle Mücadele Platformu adına konuşan İnmoda Mobilya firmasının sahibi Talha Timur Han, Türkiye'nin mobilya üretim merkezi olan İnegöl'ün en önemli sorunlarının başında 'Taklitçilik' geldiğini söyledi. Han, şöyle konuştu: "Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde kurduğumuz, ‘Taklitle Mücadele Platformu’ olarak İTSO'yu ziyaret etmiş ve bu konuda destek istemiştik. Bugün de ilçemizde düzenlenen fuarların organizasyonunu yapan İFOR şirketinin ortağı ve İnegöl Belediyemizin değerli Başkanı Alinur Aktaş'a konuk olduk. Mobilyacılıktan gelen bir isim olarak Aktaş'ın sektörel anlamda yaşanan sıkıntılara vakıf olduğunu bilmekteyiz. İnegöl mobilyamızın küresel bazda daha fazla tanınırlığını sağlamak amacıyla yaptığı çalışmaları takdir ediyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen, taklitçiliği önleme noktasında yaşanan sorunlar hala güncelliğini korumakta ve her geçen gün ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Birbirinden değerli arkadaşlarla oluşturduğumuz Taklitle Mücadele Platformu olarak, bugünkü ziyaretimizde 2 konuda destek almaya gelmiş bulunmaktayız."

Öncelikli kurumlar arası var olan diyalogun taklitle mücadele noktasında geliştirilmesini isteklerini ifade eden Talha Timur Han, "İFOR bünyesinde oluşturulacak yeni bir birim ile taklit yapan firmaların belirlenmesi ve alınan bilgilerinin başta İTSO, İMOS ve Mobilyacılar Odası olmak üzere, ilçemizde faaliyet gösteren işadamları derneklerine bildirilmesini talep etmekteyiz. Taklitle mücadele konusunda kısa vadede sonuç alınması noktasında ikinci isteğimiz ise istihbarat bilgileri ışığında tasarım hırsızlığı yaptığı tespit edilen firmaların, ilçemizde düzenlenen ulusal ve uluslar arası fuar organizasyonlarına katılımının engellenmesidir. Bu sayede bir yandan bu firmalar cezalandırılacak, diğer yandan da İFOR şirketimiz fuar alanı konusunda yaşanan yer sorununa kısmi çözüm bulacaktır. Kısacası bizler özellikle tüm uyarılara rağmen, taklitçiliğe devam edip, fuarlara alınan firmaların yerini, hak eden firmaların dâhil edilmesini istiyoruz. Sonuç olarak, küresel anlamda mobilya sektöründeki pastadan payını almak için mücadele veren bir şehrin, artık kanayan yaralarından birine merhem sürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Siyasi kaygılardan uzak, tamamen İnegöl'ün gelişimi ve sektörel anlamda gelişmesi noktasında İnegöl Belediyemizi ve doğal olarak Belediye Başkanımızı yanımızda göreceğimizi ve çalışmalarımıza katkı sağlayacağını umuyoruz." diye konuştu.

Taklitle Mücadele Platformu'nun İnegöl’de kısa bir süre önce kurulduğunu belirten Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise "Bu manada milletvekilimizin ve şahsımın da bulunduğu bir ortamda, yaklaşık 30 mobilyacı arkadaşımızla bir toplantı yapmış ve fikir alışverişinde bulunmuştuk. Toplantı tamamen İnegöl mobilyasını gelecek yarınlara nasıl daha sağlıklı taşıyabiliriz, şeklinde bir toplantıydı. Eğri oturup doğru konuşmalıyız, artık duygusallığı da terk etmeliyiz. Çünkü son 2 -3 fuardır katılımcılardan ‘Hep aynı ürünler var. Fuara geliyoruz, ama boşuna geliyoruz’ gibi söylemlerini maalesef duyuyoruz. Dolayısıyla biz açıkçası kendi kendimize kötülük ediyoruz. Bu manada yapılması gereken çalışmalar, alınması gereken kararlar var diye düşünüyoruz. Bu platformun, fuarla alakalı alacağı kararlar, bu noktada İnegöl’ün mobilyasının geleceğini şekillendirecek, önemli unsurlardan biri olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Fuar organizasyonunun, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl Belediyesi ve Mobilyacılar Odası ortaklığında bir kuruluş olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, şunları kaydetti: “Biz burada aldığımız tüm kararları mobilyacılar adına alıyoruz. Hiçbirimizin şahsi tasarrufu söz konusu değil. Ben arkadaşlarımızın bize ilettiği bilgileri de fuar toplantısına muhakkak taşıyacağım. Çok net bir şekilde söylüyorum, kimse taklit ürünlerle görücüye çıkmasın. Bunun ne kendisine ne İnegöl’e ne de İnegöl mobilyasına bir faydası var. Dolayısıyla fuar içerisinde onların da isteği doğrultusunda, biz fuara gelen ürünlerin süzgeçten geçirilmesi noktasında karar alabiliriz. Bunu, yönetim kurulu ile birlikte tartışıp, kamuoyunu da bilgilendireceğiz. Her firmanın kendine özgü, kendi tasarımları ve İnegöl mobilyasına bir ayrıcalık katan yeni yeni mobilyaları ile fuarlarda da, teşhirlerde de gövde gösterisi yapmak istiyoruz. Yoksa herkesin birbirini kuru kuruya taklit ettiği ve bu manada yeni bir şeylerin üretilmediği ortam içerisinde, mobilyamızın bırakın ileri gitmeyi, geri kalacağını düşünüyorum. Biz 2004 yıldan bu yana kadar nasıl ihracatımızı 10 kat artırdıysak, 250 milyon dolarlık rakamlar da küçük kalacaktır. Bu konunun iyi irdelenip, iyi sonuçlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Arkadaşlarımız da bu hareketleriyle kamuoyunun dikkatini çektiler. Biz bir kişinin dahi işinin bozulmasını istemeyiz. Ama şu da bir gerçek ki, mobilyamızla ilgili daha dik durmalıyız ve daha ciddi kararlar almak zorundayız."KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER