ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 16:07

Tacikistan’da Uluslararası Su Konferansı

Tacikistanda Uluslararası Su Konferansı


 Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de Uluslararası Su Konferansı düzenlendi. Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın ev sahipliği yaptığı konferansa, aralarında Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri yardımcıları, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu temsilcileri, bakanlar ve çok sayıda yabancı heyet katıldı.
Su alanında uluslararası işbirliğini konu edinen konferansa, dünyanın 70'ten fazla ülkesi ve ve 20 civarında uluslararası kuruluştan 900'e yakın üst düzey temsilci katıldı.
Konferansın ev sahibi Devlet Başkanı İmamali Rahman, açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Rahman, bu konferansı BM Genel Kurulu kararıyla düzenlediklerini kaydederek, “Burada su alanında işbirliğini öngören ve daha önce alınan kararlar da gelinen son durum değerlendirilecek. Tacikistan’ın inisiyatifi ile BM Genel Kurulu’nda 2013 yılı Uluslararası Su Yılı ilan edildi. Bu yıl su konusundaki problemlerin karşılıklı anlayış çerçevesinde çözülmesi için gayret göstereceğiz” diye konuştu.
Rahman, son 20 yılda fazla 2,1 milyardan fazla insan içme suyuna kavuştuğunu ve 1,9 milyar insan için hijyenik ortamın sağlandığını ifade etti. Tacik lider, buna rağmen hala 768 milyon insanın güvenli olmayan kaynaklardan su kullandığına dikkat çekti. Kendi ülkesinden örnek veren Tacik lider Rahman, ülke halkının yüzde 58,5’lik kesiminin temiz içme suyuna sahip olduğunu belirtti.
Konuşmasında Orta Asya’daki su sorununa da değinen Rahman, bu konuda çok hassas olduklarını ve bölgedeki bütün ülkeler ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliği yapmak istediklerini ifade etti. Rahman, su sorunları ile ilgili başkent Duşanbe’de Uluslararası Su Diplomasisi Merkezi’nin kurulmasını teklif etti.
Dünyadaki su sorunu, su kaynaklarının verimli ve ortak kullanımı, sınır aşan ırmaklardaki su-enerji kaynaklarının komşu ülkeler arasında ortak kullanımı ve paylaşımı meselelerinin ele alınması öngörülen konferans 22 Ağustos'a kadar devam edecek.
Su sorunu açık denizlere çıkışı olmayan ve tarım arazilerinin sulanmasında önemli sorunlar yaşayan Orta Asya ülkeleri için önemli sorun haline gelirken, bu sorun, bölge ülkelerini sulayan Amuderya ve Sirderya ırmaklarının yukarı ve aşağı kısımlarında bulunan ülkeler arasında zaman zaman ilişkilerin keskinleşmesine de neden oluyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER