ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:08

Tacikistan’da seçim süreci

Tacikistanda seçim süreci


Tacikistan’da 6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçim süreci hızlandı. Ülkedeki siyasi partiler adayları belirlerken, şu anki Devlet Başkanı İmamali Rahman adaylık konusunda sessizliğini koruyor.
Tacik basınında, son günlerde cumhurbaşkanlığı seçim sürecine yönelik haberler fazla yer almaya başladı. Orta Asya’nın en fazla cumhurbaşkanı koltuğunda oturan liderlerinden biri olan Devlet Başkanı İmamali Rahman, aday olup-olmayacağı yönünde bir açıklamada bulunmadı. Ancak İmamali Rahman, ülkedeki gençleri birleştiren Tacikistan Gençleri Birliği ve Tacikistan Bağımsız Sendikalar Federasyonu tarafından, 6 Kasım'da yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi.

Tacikistan Gençler Birliğinin kurultayında söz alan Londra-2012 Olimpiyatlarında ülkesine bronz madalya kazandıran bayan boksçu Mavzuna Çoriyeva, İmamali Rahman'ı, ülkedeki barış ve istikrarın korunması, ülke halkının birlik ve beraberliğinin sağlanması, ülke ekonomisinin kalkındırılması ve devlet siyasetinde gençlerin rolünün giderek artmasındaki öneminin çok büyük olduğunu dile getirerek, 6 Kasım'da yapılacak seçimlerde aday olarak göstereceklerini belirtti.
Ayrıca, Tacikistan Bağımsız Sendikalar Federasyonu da, Devlet Başkanı Rahman’ı aday gösterdi. Tacikistan Bağımsız Sendikalar Federasyonu’na 2 milyon 100 binden fazla Tacik vatandaşı üye.
İktidardaki ve Devlet Başkanı Rahman’ın başkanlığını yaptığı Tacikistan Halk Demokrat Partisi, Ekim ayında toplanacak. Parti oturumunda Rahman’ın adaylığının açıklanması bekleniyor.

ADAY SAYISI 6'YA ÇIKTI
6 Kasım'da yapılacak Cumhurbaşkanı seçimleri için gösterilen adaylar sayısı 6’ya çıktı. İnsan hakları savunucusu Aynihal Babanazarova Tacikistan Sosyal-Demokrat Partisi ve İslami Uyanış Partisi ile ülkedeki bazı sivil toplum örgütlerince oluşturulan Tacikistan Reform Güçler Birliği tarafından aday gösterildi. Ziraat Bilimleri Akademisi Başkan Yardımcısı Tolibek Buhariyev Çiftçiler Partisinden, Saidcafar İsmanov Demokrat Partiden, Abduhalim Gaffarov, Tacikistan Sosyalist Partisinden, İsmoil Talbakov Komünist Partisi'nden cumhurbaşkanı adayı oldu.
Ülkedeki seçim yasasına göre, ülkede faaliyet yapan siyasi parti, hareket, gençlik kuruluşları ve sivil toplum örgütleri Cumhurbaşkanı seçimleri için kendi adaylarını çıkarabilirken, Cumhurbaşkanı adayı ise seçimlere katılabilmeleri için 7 Ekim'e kadar ülkedeki toplam seçmen sayısının yüzde 5'ine tekabül eden 210 bin imza toplaması gerekiyor.
Devlet Başkanı Rahman, 1994, 1999 ve 2006 yıllarında yapılan seçimleri kazanarak 3 kez cumhurbaşkanı seçilmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER