ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 12:47

Süt sığırcılığı süt maliyetini artırıyor

Süt sığırcılığı süt maliyetini artırıyor


Küçük ölçekli süt sığırcılığı, süt toplamada maliyeti artırıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 10 baş altı süt sığırcılığı yapma oranının yüzde 78.

Almanya, Belçika, Avusturya ve Hollanda olmak üzere Avrupa Birliği(AB) ülkelerinde 100 baş üstü süt sığırcılığı oranının ise yüzde 91 seviyesinde olduğunu bildirildi. Süt ve süt mamulleri üretici birlikleri 10 baş atı süt sığırcılığının ülkede yaygın olmasının AB ülkeleriyle rekabeti zorlaştırdığını dile getiriliyor.

Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği(MASÜB) Başkanı Bilal Ay, 21 Mayıs Dünya Süt Günü ile ilgili yaptığı açıklamada, kaliteli ve nitelikli süt üretiminin 10 baş üstü süt sığırcılığını yaygınlaştırmaktan geçtiğini söyledi. AB ülkelerine göre ülkede 10 baş altı süt sığırcılığı besleme oranının yüksek olduğunu belirten Ay, 100 baş ve üstü çiftliklerdeki sütün sağımı ve korunmasının daha kolay olduğunu kaydetti. Ay, "Ülkemizde maalesef AB ülkelerinde olduğu gibi 100 baş ve üstü çiftliklerin oranı çok düşük. Ülkemizde ve Manavgat'ta 10 baş altı süt sığırcılığı oranı yüzde 78. Manavgat'ın 78 köyünde süt toplaması yapıyoruz. Köylerde genelde süt sığırcılığı 5 ile 10 başlık arasında yapılıyor. Beş baş altında çok sayıda üretici var. Bilindiği üzere süt sağıldıktan sonra soğutma tankına bırakılmadığı sürece her 20 dakikada bakteri üretimi ikiye katlanıyor. Manavgat'ta günlük 40 ton süt topluyoruz. 80 kilometre uzaktaki köylerimizden süt topluyoruz. Ülkemizde ve bölgemizde marka süt ve süt mamulleri ürünlerini dünya pazarına sunmak için 100 baş ve üstü süt sığırcılığını yaygınlaştırmak zorundayız. Beş baş, on baş süt sığırcılığı ile süt ve süt mamullerinde dünya markası çıkaramayız. Küçük çaplı süt üretimi toplamaya bağlı maliyeti de arttırıyor. Aynı zamanda muhafazasını da zorlaştırıyor. " diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER