ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 19:49

Suluovalı çiftçilere mera eğitimi verildi

Suluovalı çiftçilere mera eğitimi verildi


Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 'Mera Islahı' projesi kapsamında, Suluova ilçesi Uzunoba köyünde mera kanunu, mera ıslahı ve merada uygulanacak otlatma sistemleri konusunda çiftçi eğitim toplantısı düzenledi.

Toplantıya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Tunay Ünsal, ziraat mühendisleri Orhan Sezgin, Vedat Bağatır ve Uzunoba köyünden köy muhtarı ve 25 hayvan yetiştiricisi katıldı. Toplantıda konuşan Tunay Ünsal, Uzunoba köyü meralarında uygulanacak ıslah projesi ile meraların verimliliğinin iki buçuk kat artacağını söyledi. Ünsal, şunları kaydetti: “2012 yılı içerisinde 'Mera Islahı' projesi kapsamında otlatmayı düzenleyici yapılar tamamlanmıştır. Bu kapsamda, büyüklüğü bin 200 metrekare olan 3 adet gölgelik, 2 adet hayvan içme suyu tesisi ve 16 adet kaşınma kazığı dikilmiştir. Meranın verimliliğinin artırılması amacıyla da merada gübreleme çalışması yapılacaktır. İlimizde uygulanan ıslah projelerinde kullanılmak üzere 60 ton amonyum sülfat gübresi alınmıştır.”

Şube Müdürü Tunay Ünsal, “Meralarımızdaki ot veriminin düşük olmasının sebebiyle, ülkesel otlatma planı çerçevesinde, ilimizde de her yıl otlatma dönemi belirlenmektedir. 2013 yılı otlatma dönemi, meralarımızda 15 Nisan 2013 tarihinde başlayacak olup, 1 Ekim tarihinde sona erecektir. Meralarımızın geleceği için bu tarihler dışında meralarda hayvan otlatmayın.” şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Orhan Sezgin ve Vedat Bağatır, çiftçilere eğitici görsel sunum gerçekleştirdi. Çiftçiler için yapılan eğitim sunumunda, 1998 yılında yürürlüğe giren Mera Kanunu'nun çiftçilere neler kazandırdığı konusunda bilgi verildi. Çiftçilere, meralarda hayvan otlatırken uymaları gereken kurallar anlatılarak, ıslah sonrasında elde edilecek verim artışı ile kaba yem ihtiyacının maksimum düzeyde meralardan sağlanacağı anlatıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER