ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 15:24

Su kaynakları yeniden gündemde


Antalya Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), ilçenin su kaynaklarının korunmasına yönelik çalışma başlattı. Oda Başkanı Ahmet Boztaş, raporu başta Antalya Valisi Sebahattin Öztürk olmak üzere ilgili kurumlar ve Antalya milletvekilerine sunacaklarını söyledi.

İlçenin su zenginliğinin dünya gündemine, 21 yıl önce başlatılan Manavgat Çayı Su Temin Projesi ile taşındığını belirten Boztaş, Oymapınar'da su kaynakları üzerine araştırma yapan ekibin 1960 yılındaki bölgedeki orjinal su kaynakları kayıtlarına ulaştığını kaydetti. Boztaş, ilçede Manavgat ve Oymapınar barajlarının olduğunu ve açılışının 11 Aralık'ta yapılacak Naras'la üçüncü barajına kavuşacağını belirtti.

Manavgat'ın suyuna geçmiş dönemlerde çok sayıda kuruluşun talip olduğunu aktaran Boztaş, şunları söyledi: "Su zenginliğimiz Manavgat Çayı Su Temin Projesi ile dünya gündemine taşınmıştı. Geçen süre içinde pek çok kuruluş suyumuza talip oldu. Bizde MATSO olarak suyumuza talip olunan projeler yanı sıra su kaynaklarımıza genel bir bakış getirmek, su kaynaklarımızın genel bir fotoğrafını çekmek istedik. Bu bağlamda Oymapınar Barajı'nı besleyen yer altı ve yer üstü su kaynakları üzerine derinlemesine araştırma yaptırdık. Konusunda uzman heyet çalışmalarını rapor haline getirmeye başladı. Rapor bitince kamuoyuna deklare edeceğiz. Suyumuza talip projeler kadar su kaynaklarımızın genel bir fotoğrafını çekmenin daha önemli olacağına inanıyorum. Yer altı sularımızın son durumu nedir çekiliyor mu çekilmiyor mu bilmemiz lazım."

21 YIL ÖNCE HAZIRLANAN PROJE DURUYOR, MANAVGAT SUYU AKMAYA DEVAM EDİYOR

Manavgat suyuna ilk talip olan ülke İsrail olmuştu. İsrailli bir müşavirlik şirketi olan Tahal, ön fizibilite raporu hazırlayarak dönemin hükümetine 'Manavgat Çayı üzerinde kurulu Oymapınar Barajı'ndan su alınıp deniz yoluyla İsrail'e taşınabileceğine' ilişkin rapor sunmuştu. Bunun üzerine 'Medussa Plaktik' balonların mümessili Cantur şirketi İsraillilerle işbirliği içinde hükümete daha detaylı rapor sundu. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, rapor üzerine suyun Oymapınar'dan değil, Kepez Barajı'ndan alınmasını önerdi. Medusa şirketi ile İsrailliler arasında 'know-how' konusunda anlaşmazlık çıkması üzerine konu ülke ve dünya gündemine taşındı. İngiliz Wall Street Journal gazetesinin 'Türkiye İsrail'e su satıyor' haberi üzerine Arap ülkelerinin aşırı tepkisi üzerine dönemin hükümeti tarafından proje askıya alındı. Bir dönem Libya Lideri Muhammer Kaddafi de Manavgat suyuna talip olmuş, ardından vazgeçmişti. 10 Nisan 1992 yılında başlanılan proje 1999 yılında tamamlandı.

Türkiye ve diğer yakın ülkelere su temini sağlaması düşünülen proje kapsamında günde 500 bin metreküp suyun Manavgat Irmağı'ndan alınarak 250 bin metreküpünün nakledilmek üzere arıtılabileceği belirtiliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER