ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 16:17

STK'lar: Genel sekretere yapılan bir komplodur

STKlar: Genel sekretere yapılan bir komplodur


 Van Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Vural Polat'ın, bir hostesi taciz ettiği iddialarına meslektaşlarından tepki geldi. Basın açıklaması yapan 41 sivil toplum örgütü, cinsel taciz yapıldığı iddiasıyla yapılan haberin çirkin ve maksatlı olduğunu bildirdi. Açıklamada, ısmarlama haber yaptıranların yasal ve meşru zeminde ulaşamadıkları gayri meşru amaçlarına ulaşmak için bu çirkin yola başvurdukları savunuldu.

İddia edilen taciz olayı, Van Ferit Melen Havalimanı'nda 19 Temmuz 2013'te özel bir hava yoluna ait uçakta saat 06.00'da meydana geldi. İddia edilen olayın bir yerel gazeteci tarafından basına yansıtılması üzerine Dr. Polat, iddiaların komplo olduğunu ve taciz edildiğini ileri süren E.B. ile hiç karşılaşmadığını söylemişti.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına aralarında Sağlık-Sen, Uluslararası Doktorlar Birliği, Mazlum-Der, Tabipler Odası Van Şubesi temsilcilerinin bulunduğu 41 sivil toplum örgütü temsilcisi ve sağlık çalışanlarının olduğu yaklaşık 500 kişi katıldı. Sağlık-Sen Van Şube Sekreteri Fakirullah Ergül, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Vural Polat hakkındaki taciz iddiasının bir iftira olduğunu ve toplum vicdanını yaraladığını söyledi.

"Genel Sekreter Dr. Polat’ın havaalanı yetkilileri ile yaptığı görüşmede tüm ısrarına rağmen ilgili hostesin yüzleşmeyi kabul etmemesi de olayın çirkin bir komplo olduğu kanaatini güçlendirmektedir." diyen Ergül, “Bu iftira haberi yayınlayan internet sitesi ve basın kartı dahi olmayan sorumsuz muhabirin yaptığı ilk yalan haber değildir. İlgili internet sitesi ve muhabir, daha önceleri de defalarca Van ili Kamu Kurumları Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, başkanları, bazı hastane yöneticileri ve kamu kurum kuruluşları yöneticileri hakkında basit uydurma haberler yapmış ve ilgili muhabir hakkında defaatle savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur." dedi.

Muhabire ısmarlama haber yaptıranların, yasal ve meşru zeminde ulaşamadıkları gayri meşru amaçlarına ulaşmak için bu çirkin yola başvurduklarının altını çizen Ergül konuşmasına şöyle devam etti: "Çevresinde ve çalıştığı tüm kurumlarda çalışkan, dürüst ve onurlu bir kişi olarak tanınan Yrd. Doç. Dr. Vural Polat hakkındaki bu çirkin iftirayı kınıyor, bu komployu tezgahlayan ve haber yapanları lanetliyoruz. Özel yaşamın mahremiyetini ihlal anlamına gelen bazı belgelerin, sorumsuz bir şekilde bu karalama kampanyasını yapan insanların eline rahatlıkla geçmiş olması, olayın tamamen bir komplo olduğu kuşkularını artırması açısından manidardır.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER