ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 12:07

Srebrenitsa soykırımının 19. yıldönümü

Srebrenitsa soykırımının 19. yıldönümü

Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedilerinden biri olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybedenler, İzmir'de anıldı.


Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, soykırımla ilgili fotoğrafları sergiledi. Etkinlikte, Potoçari'de bugün düzenlenecek törenle defnedilecek olan 175 soykırım kurbanının ismi de okundu.
Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kadın Kolları Başkanı Beyhan Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11-12 Temmuz 1995'de Bosna Hersek'te 10 bine yakın insanın bütün dünyanın gözleri önünde Sırplar tarafından yapılan "etnik temizlik" sonucunda yaşamını yitirdiğini belirtti.
Bir zamanlar sadece madenleri ve şifalı suları ile tanınan küçük kasaba Srebrenitsa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan beri gerçekleştirilen en büyük toplu kıyım ve etnik temizliğin yaşandığı yer olarak bilindiğini dile getiren Gül, şöyle konuştu:
"Bosna savaşı ve Srebrenitsa katliamı, uluslararası camia tarafından özelikle unutturulmak istenen ama asla unutmamamız gereken trajedilerdir. Bosna savaşında 12 bin insan sadece müslüman oldukları için öldürüldü. Sırplar ve Hırvatlar Boşnaklara 'Türk' diyorlardı. 'Burada Türkleri istemiyoruz, Bütün Türkleri Türkiye'ye göndereceğiz' sloganları ile insanları katlettiler. Bu, 20. yüzyılın son çeyreğinde Avrupa'nın ortasında ve tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen bir insanlık ayıbının hikayesidir. Bu insanlar sadece sahip oldukları kimliklerinden dolayı öldürüldüler, işkenceye ve tecavüze uğradılar, yurtlarından sürüldüler. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Srebrenitsa'yı unutmadık, unutturmayacağız."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER