ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2014 Cuma 15:21

Srebrenitsa anıtı açılıyor

Srebrenitsa anıtı açılıyor


Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Srebrenitsa Anıtı’nın, soykırım utancını hatırlatacağını ve yeni katliamların yaşanmaması için insanları düşünmeye sevk edeceğini söyledi.

Temmuz 1995’te Srebrenitsa’da Sırpların katlettiği şehit 8 bin 372 Boşnak’ın anısına Merkez Park Rekreasyon Alanı’nda Adana Büyükşehir Belediyesi’nce yaptırılan Srebrenitsa Anıtı’nın açılış töreni yarın saat 14.00’te gerçekleştirilecek. Açılışa Bosna-Hersek’in Ankara Büyükelçisi Damir Canko da katılacak.

Srebrenitsa Soykırım Anıtı’yla soykırım utancının Adana’da hep hatırlanacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Sırpların uyguladığı soykırım bir insanlık ayıbı, utancı olarak tarihe geçmiştir. Srebrenitsa Anıtı, hem Adana’da yaşayan Boşnak hemşerilerimizin hem de tüm Adanalıların yüreklerindeki isyanı dünyaya haykıracaktır. Benzer acıların yaşanmaması adına, geçmişin unutulmaması, unutturulmaması gerekmektedir. Anıtı ve mavi kelebek heykelini görenler, yaşananları hatırlayacaktır.” dedi.

MAVİ KELEBEK SEMBOLÜ
Mavi kelebekler, mezarlarda açan ölüm çiçekleri ile beslenen kanatları mavi renkli kelebek türüdür. Bu kelebekler Bosna savaşının ve Boşnak halkın acılarının simgesi haline geldi. Sırplar 1992 ve 1995 yılları arası Bosna savaşı sırasında toplu katliamlar düzenlemiş ve Boşnak cesetleri kimse bulmaması için derin mezarlar kazmışlardır. 2007 yılında Bosna-Hersek'in Sırbistan'a karşı açtığı soykırım davası için toplanan Uluslararası Adalet Divanı Sırbistan'ın bir soykırımın yaptığına dair bir delil olmadığına hükmetmiştir. Bu karardan sonra Bosna devleti toplu mezarların bulunması için bir komisyon kurmuştur. Bir yıl sonra bazı bölgelerin jeolojik yapılarının değişmiş ve mavi kelebeklerin belirli bölgelerde yaygınlaşmış olması komisyonun ilgisini çekmiştir. Mavi kelebeklerin olduğu bölgelerde kazı çalışmaları yapılmış ve Bosna savaşına ait 300 toplu mezar bulunmuştur.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER