ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 15:52

Son yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü


Yozgat’ın Yerköy İlçesi Ziraat Odası Başkanı, Bahri Yılmaz, Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta son yağışla birlikte çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyledi.

Başkan Yılmaz, yaptığı açıklamada, ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da son yılların en kurak kışını geçirdiklerini belirtirken, son yağan yağmur ve kar yağışının bir nebzede olsa çiftçinin yüzünü güldürdüğünü belirtti.
Yılmaz, "Ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışların azalmasının kuraklık riskini de beraberinde getiriyor. Türkiye’nin tahıl ambarı olarak 3. sırada yer alan Yozgat’ta ocak ve şubat aylarının yağışsız geçmesi bölge çiftçisini korkuttu. 30- 40 yıldır ilk defa böyle kurak geçen bir kış mevsimi yaşadık. Önceki yıllarda kış aylarında metrelerce kar oluyordu. Bu yıl kar ve yağmur yağmadı. Ama son günlerde yağan yağmur ve kar çiftçimizi azda olsa ferahlattı."dedi.

Özellikle bu dönemde yağacak yağışların tarım alanlarına çok faydasının olduğunu vurgulayan Yılmaz,"Türkiye’de şuanda ciddi ölçüde kuraklık yaşıyoruz. Göletler kuruma noktasına geldi. Mart ayı içerisinde mutlaka kar ve yağmur yağması için dua ediyoruz. Eskiden bu ayda buğdayların 10-15 santim toprağın üzerinde olurdu. Şimdi ise kuraklıktan dolayı yeni yeni çıkmaya başladı. Şuan gübre atım dönemindeyiz. Bazı çiftçilerimiz tarlalarına gübre atarken, bazı çiftçimiz yağışlardan dolayı ertelemek zorunda kaldı. İnşallah bu dönem bol yağışlı geçer ve kurak geçen kış mevsiminin sıkıntısını bu şekilde atlatmış oluruz."diye konuştu.
Çiftçilerde bu yıl kış mevsiminin çok kurak geçtiğini belirtti. Hasan İnan isimli çiftçi, "Bu yıl kış dönemi kar ve yağmursuz geçti. Son birkaç gündür yağan yağmur bizlerin yüzünü güldürdü. Bundan sonra yağmur yağmazsa halimiz perişan olur. Ekinlerimiz kurur, çok sıkıntı çekeriz. İnşallah son yağan yağışlar biraz daha devam eder." temennisinde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER