ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:14

Son teknoloji köpük cihazı da test edildi

Son teknoloji köpük cihazı da test edildi


Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından 'Yangın, Arama ve Kurtarma 2012 Tatbikatı', ilginç görüntülere sahne oldu. Senaryo gereği bir evin mutfak bölümünde meydana gelen patlamanın ardından yıkıntıların arasında kalan yaralının kurtarıldığı tatbikatta belediyenin yeni aldığı son teknoloji köpük cihazı da test edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Sivil Savunma Müdürlüğü ekiplerinin de hazır bulunduğu tatbikat, Nilüfer ilçesi Odunluk Mahallesi Orhun Sokak’ta boşaltılan iki katıl binada gerçekleştirildi. Tatbikatı Tophane Endüstri Meslek Lisesi İtfaiye bölümünde öğrenim gören itfaiyeci adayları da izledi. Tatbikatla ilgili bilgi veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, yönetmeliklerde 54 olmasına rağmen Bursa itfaiyesi bünyesinde 56 aracın bulunduğunu, 180 gün içerisinde 18 aracın daha alınacağını söyledi. Doğan, verilen eğitimlerin de etkisiyle Bursa’da her geçen yıl yangın sayısının azaldığını belirtti.

Çok sayıda vatandaşın da izlediği tatbikatta senaryo gereği iki katlı binanın mutfak bölümünde büyük bir patlama sesi duyuldu. Patlamanın ardından kısa sürede alevlerin sardığı binada mahsur kalan vatandaşlar teras katına çıkarak itfaiye ekiplerinin gelmesini bekledi. Yapılan ihbarın ardından üç dakika içerisinde olay yerine gelen itfaiye ekipleri, bir yandan alevlere müdahale ederken bir yandan terasta mahsur kalan vatandaşları kurtarmaya başladı. Mutfak bölümünde meydana gelen yıkıntı arasında kalan yaralı da arama kurtarma ekipleri tarafından bulunduğu yerden çıkarıldı. Tatbikatta Bursa itfaiyesi son teknolojiyle üretilen köpük cihazını da uygulamalı olarak tanıttı. Tatbikatı izleyen öğrenciler ve vatandaşlar da cep telefonlarıyla kurtarma çalışmalarını görüntüledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER