ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 13:53

Somalili öğrenciler çabuk adapte oldu

Somalili öğrenciler çabuk adapte oldu


Gaziantep Özel Mutafoğlu Lisesi'nde eğitim gören 10 Somalili öğrenci Türkiye'ye çabuk adapte oldu. Ülkelerinin tanıtımı için gayret gösteren öğrenciler, eğitimlerini bir an önce tamamlayarak hayata atılmak içinde yoğun çaba sarf ediyorlar.

Somalili öğrencileri 2 yıldır misafir etmekten ve eğitimlerini Türk okullarında almalarından son derece onur ve mutluluk duyduklarını dile getiren Özel Mutafoğlu Lisesi Müdürü Adnan Kızıloğlu, ”Somali bizim kardeş ülkemizdir. Eğitimciler olarak bize düşen görev Somalili gençlerimizi en iyi şekilde eğitmek ve bu gençlerimizin iki kardeş ülke halkları arasında köprü olmalarını sağlamaktır. Bu kardeşlerimizi burada öğrenci olarak ağırlamaktan mutlu ve gururluyuz” dedi.

Somali toplumunun gelişmesi için kendilerine emanet edilen Somalili öğrencileri en güzel şekilde yetiştirerek gelişmelerine destek olmaya çalıştıklarını belirten Kızıloğlu, “Bizim bu ülkeden ve okulumuzda eğitim gören bu gençlerden herhangi bir beklentimiz yok. İnsani amaçlı olarak bir millete nasıl yardım edilebilir, bunu en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu öğrenciler bizim okulumuzda hiç bir ücret talep edilmeden her türlü ihtiyaçları karşılanarak eğitimlerini sürdürüyorlar ve ülkelerine birer mühendis, doktor olarak dönmek istiyorlar. Bizler de onların bu hedeflerine aracı oluyoruz.” diye konuştu. Okulda eğitim gören diğer Türk öğrencilerle Somalili öğrenciler arasında sıkı bir dostluk kurulduğunu ifade eden Kızıloğlu, eğitim öğretim yılı içerisinde belirli gün ve haftalarda, resmi törenlerde, kulüp çalışmalarında ve kulüpler tarafından düzenlenen her türlü etkinliklerde Somalili öğrencilere de yer verildiğini kaydetti. Kızıloğlu, öğrencilerin yabancılık çekmemeleri için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Somalili öğrenci Deka Ali Mohamed ise kendilerine gösterilen memnun olduklarını dile getirip, "Burada bulunmaktan son derece mutluyuz. Kendi ülkemizdeymişiz gibi rahatız. Gerek sosyal aktiviteler gerekse arkadaşlarımızla olan diyaloglarımız sayesinde buraya iyice alıştık. Buradaki birikimimizi ilerleyen yıllarda kendi ülkemize de taşımak istiyoruz." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER