ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 15:02

Söğüt ve Geyik mantarı pazarda yerini aldı

Söğüt ve Geyik mantarı pazarda yerini aldı


Sonbaharla birlikte artan yağışlar mantar mevsimini de başlatırken, yöresel ürünlerin satıldığı pazar tezgahlarında farklı mantar türleri de yerlerini almaya başladı. Halkın Söğüt ve Geyik mantarı diye adlandırdığı mantar çeşidine vatandaş yoğun ilgi gösteriyor.

Samsun'un Terme ilçesinde halk pazarında topladığı mantarları satan Murat Kılıç isimli vatandaş bölgelerinde yetişen ve çok tüketilen söğüt ve geyik mantarının sonbaharla birlikte bir ay kadar süren zamanda toplanıp tüketildiğini söyledi. Söğüt mantarının söğüt ağaçlarının güneş görmeyen yosunlu bölgelerinde yetiştiği için halk tarafında söğüt mantarı olarak bilindiğini aktaran Kılıç, "Zehirli bir mantar değildir. Biz bunu yıllardır tüketiyoruz. Taze olmasına dikkat edilmeli. Mantarı iyi bilen kişiler tarafından toplanmalı. Ben de bu mantarı toplayıp kilosunu 7 TL den satıyorum." dedi.

Geyik mantarının daha lezzetli olduğunu belirten Kılıç, "Bizim bölgemizde fındık bahçesi çok. Geyik mantarı da fındık bahçelerinde olur. Biz de toplar hem yeriz hem de kilosunu da 10 TL den satarız." ifadelerini kullandı.

Kılıç, doğal ve katkısız olan mantarın sabahın erken saatte hemen satılarak tükendiğini belirtti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER