ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2014 Pazar 15:50

Şoförler odasından tatilcilere uyarılar

Şoförler odasından tatilcilere uyarılar

Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, yaz tatilinin başlaması nedeniyle seyahate çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.


Uzun yolculuklarda özel araç yerine otobüs, tren, uçak, gemi, feribot gibi toplu taşım araçlarının tercih edilmesinin daha doğru olacağını belirten Birlik Başkanı Barışık, özel araçları ile yola çıkacak sürücülerin de yolculuk öncesinde düzenli ve yeterli kadar uyumasını ve kesinlikle alkol almamalarını istedi.

Yaz aylarında nem oranının ve aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşması sonucunda, fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkilenen ve dikkati dağılan sürücülerin, sıcak havanın vereceği rehavet ile araç kullanmaktan kaynaklanabilecek yorgunluğun yanı sıra günlük olarak değişebilen hava şartları ve yolların yapılarını iyi değerlendirmesi gerektiğine işaret eden Barışık, açıklamasında şu uyarılarda bulundu: “Araçların yazlık bakımlarını mutlaka yaptırmalı, trafik yoğunluğunun az olduğu yollar tercih edilmeli. Rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giyilmeli. Sabah hafif bir kahvaltı yapınız, yola kesinlikle aç çıkmamalı. Ağır ve yağlı gıdalardan kaçının, yiyecek olarak sebze ve meyve tercih edilmeli. Direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmamalı.

Direksiyon başında sigara içilmemeli. Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı. Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dâhil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri (çocuk koltuğu) mutlaka kullanılmalı. Emniyet kemeri hayat kurtarır, unutmayın. Araç camları kısa süreli açılarak temiz, taze hava alınmalı; ancak arı, sinek vb. sürücüyü rahatsız edebilecek böceklerin aracın içine girişleri engellenmeli. Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi gibi durumlarda dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, durup dinlenilmeli.

Çok kişi ile seyahat edilmesi halinde tartışmaktan ve yüksek sesli ani tepkilerden kaçınılmalı, direksiyon başında iken dikkati dağıtmayacak şekilde yanındakilerle konuşulmalı. Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmeli, araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı, molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı. Molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay ve kahve ve benzeri içecekler alınmalı ve kişisel ihtiyaçlar giderilmeli, otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Tatil yörelerinde bulunan vatandaşlarımız, tatilde olmanın vermiş olduğu rehavet ile trafik kuralı ihlallerinde bulunmamalı, kuralların her yerde aynı olduğu unutulmamalıdır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER