ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 15:45

Şizofreni hastaları, spor yaparak tedavi oluyor

Şizofreni hastaları, spor yaparak tedavi oluyor


Şizofreni, psikotik bozukluk ve duygu durum bozuklukları gibi kronik ruhsal hastalıkları olan vatandaşlar spor yaparak tedavi ediliyor. Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün ‘Ben de varım’ projesi kapsamında kronik hastaların topluma adaptasyonu için çeşitli spor etkinlikleri düzenleniyor.

Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, bilinçsel,yönetsel ve sosyal beceri alanlarında sorunları olan bireylerin topluma kazandırılması için ‘Ben de varım’ projesini hayata geçirdi. Toplumdan kopuk yaşayan şizofreni, psikotik bozukluk ve duygu durum bozuklukları gibi kronik ruhsal hastalıkları olan hastalar için toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde bedensel faaliyetler organize ediliyor.

İlgili hastaların topluma adaptasyonu için hastalara spor yapma alışkanlığı kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda voleybol, atletizm, tenis, halkoyunları ve masa tenisi gibi branşlarda bir yıl boyunca spor faaliyetleri düzenlenecek. Tedaviyi reddeden bireylerin de bu şekilde sosyalleşmesi sağlanacak.

Proje kapsamındaki ilk etkinlikte voleybol maçı yapan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hastaları eğlenceli ve zevkli dakikalar geçirerek ter attılar.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER