ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:52

Siyasi anket sonuçları kafaları karıştırdı


Süper seçim yılında tüm partiler seçmenlere ulaşmak için daha yoğun çalışmaya başlarken, kamuoyu araştırma şirketlerinin Bavyera eyalet meclisi seçimleri hakkında yaptığı açıklamalar kafaları karıştırdı.

Kısa süre önce tanınmış araştırma şirketlerinden Allensbacher Enstitüsü, Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) Bavyera'da yüzde 41 oy alacağını açıklamış ve CSU'ya adeta soğuk duş aldırmıştı. İnfratest Dimap adlı araştırma kurumuna yaptırdığı anket sonuçlarını dün açıklayan Bavyera Radyosu (BR) ise CSU'nun yüzde 47 oy alarak tek başına hükümet kurabileceğini duyurdu. BR'in açıklamasına göre Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 19, Yeşiller Partisi yüzde 14 ve Hür Seçmenler Partisi yüzde 9 oy alarak meclise girecek. CSU'nun Bavyera hükümet ortağı liberal FDP'nin ise yüzde 3 ile meclis dışında kalması bekleniyor.

Konu hakkında basın bildirisi yayınlayan FDP'nin Bavyera Genel sekreteri Miriam Gruss, sonuçtan memnun olmadıklarını ve partisinin federal boyuttaki kavgasını artık bitirmesi gerektiğini söyledi. FDP'den milletvekili adayı olan Mahmut Türker ise bu sonuca şaşırdığını, aslında yüzde beş beklediğini belirtti. Daha fazla çalışacakları mesajı veren Türker, gittikleri yerlerde halkın teveccühü ile karşılaştıklarını kaydedip, beş yıl önceki seçimler öncesi de anketlerde partisinin yüzde 3 oyu görünmesine rağmen yüzde 8 ile meclise girmeyi başardığını hatırlattı.

Sonuçlardan memnun olduklarını açıklayan Yeşiller Bavyera başdayı Margarete Bause ise SPD, Yeşiller ve Hür Seçmeler'le ortak hükümet kurmak için yüzde 5 oya daha ihtiyaçları olduğunu ve bunun için yollarının açık olduğunu söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER